The Effects of addition 'vırgınıamycın' to feed on growth of gilthead-seabream (sparus aurata LIN.1758)
Çipura (sparus airata LIN.1758) balığının beslenmesinde yeme 'vırgınıamycın' katkısının büyümeye etkisi
  1. Tez No: 50227
  2. Yazar: FİLİZ ZÜNBÜLCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAVAŞ MATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada broiler, hindi, domuz ve sığır rasyonlanna büyümeyi artırıcı amaçla yaygm olarak eklenen; sazan ve tilapya balıklarında kontrollü koşullarda olumlu etkisi gözlenen Virginiamycin'in çipura balığının büyümesine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, Güllük'te yüzer ağ kafeslerde çipura yetiştiriciliği yapılan bir tesiste 8 630 adet balık 30.88 ±1.71 gramdan itibaren denemeye alınmıştır.Deney gruplarının (3 520 adet) standart yemine 20 mg/kg yem oranında Virgmiamycin eklenerek beş ay boyunca büyümeleri izlenmiştir. Deneme sonunda örneklenen balıklara ait verilerin istatistiki analizlerinde homojenlik gösteren bir deney ve bir kör grubu arasında boyca ve ağırlıkça büyüme, ölüm oram, yem değerlendirme oram ve kondüsyon faktörleri karşılaştırılmış, istatistiki açıdan önemli bir fark bulunamamıştır. Vücut kompozisyonları da değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Virginiamycin is commonly supplemented to the diets of broilers, turkey, cattle and swine for growth-promoter and its positive effects have been observed on growth of carp and tilapia under controlled conditiohs.In this study, the effects of Virginiamycin on gilthead seabream growth have been investigated. For this purpose, 8 630 fish whose initial average weights were 30 ± 1.71 g have been used for the feeding trial in a floating cage farm in Güllük. Virginiamycin whose concentration was 20 mg/kg feed has been added into standart gilthead seabream pellets.Trial groups of fish (total 3 520 fish) have been fed with this diet and their growth have been observed for five months. Comparison between one trial group and one control group which are homogeneous according to statistical analysis of results from fish specimens which have been sampled during the trial hasn't showed any significiant difference for lenght-weight gain, mortality, feed convertion ratio and condition factors.And it has been find out that body composition is not effected by the Virginiamycin treatment. n