The problem of political philosophy in Leo Strauss' thought
Leo Strauss'un düşüncesinde siyaset felsefesi problemi
- Tez No: 502264
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET OKUMUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde öncelikle yirminci yüzyıl siyaset filozoflarından Leo Strauss'un düşüncesinde klasik anlamda iyi hayat arayışı olan siyaset felsefesinin mahiyeti ortaya konulacaktır. Bu bağlamda uzlaşım-doğa ve doğa-felsefe ilişkisi ele alınacaktır. Tez modern döneme ilişkin olduğu için, tezin odak noktası siyaset felsefesinin modern meydan okumalar neticesinde gelmiş olduğu konum ve yüzleştiği açmazlar olacaktır. Burada modernite krizine yol açan düşünsel serüven Strauss'un yaklaşımıyla incelenecek; Niccolo Machiavelli, Thomas Hobbes, John Locke, Jean Jacques Rousseau, Friedrich Nietzsche ve Martin Heidegger'in siyasi öğretileri tartışılacaktır. Nihayet bu krizden çıkış yolları incelenecek ve Platon'un batıni bir şekilde yeniden okunmasıyla siyaset felsefesinin tabiatına içkin sınırları açığa çıkartılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis begins with the character of political philosophy - classically, the quest for the good life - in the thought of twentieth-century political philosopher Leo Strauss. In this context, the relation of convention-nature and nature-philosophy will be handled. Since the thesis pertains to the modern era, the focus of the thesis will be the point that political philosophy has come as the result of modern challenges and the dilemmas it has confronted. The intellectual process resulting in the crisis of modernity will be examined using Strauss' approach, and the political teachings of Niccolo Machiavelli, Thomas Hobbes, John Locke, Jean Jacques Rousseau, Friedrich Nietzsche, and Martin Heidegger will be discussed. Eventually, the way out of this crisis will be investigated and the immanent limits of the nature of political philosophy will be revealed through an esoteric re-reading of Plato.