E-ticareti kullanan tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen unsurlar : Okan Üniversitesi öğrencileri örnekleminde yapılan bir uygulama
Factors that influence purchasing decisions of consumers who use e-commerce : An application in the case of Okan University students
  1. Tez No: 502270
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NUR TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektronik araçlar yardımıyla mal ve hizmetlerin reklam, satış ve dağıtım e-ticaret olarak tanımlanmaktadır. Kısaca e-ticaret elektronik ortamda gerçekleştirilen ticarettir. Elektronik ortamda gerçekleşen, ticari sonuçlara neden olan veya etkileyen faaliyetlerin tamamı da e-ticaret olarak değerlendirilebilir. e-ticaretin 7/24 hizmet vermesi ve birçok farklı bölgedeki kullanıcılara ulaşabilmesi nedeniyle ticaret sektöründe büyük öneme sahiptir. E-ticaret geleneksel ticarete göre çok daha dinamik bir teknolojik yapıya sahiptir ve maliyeti çok daha düşük olabilmektedir. Aynı zamanda teknolojik gelişmelerinde yararıyla çok daha büyük bir kitleye ulaşabilmektedir. Buna ek olarak müşterilerin özelliklerine daha kolay ulaşma imkanı vardır ve müşterilerin özelliklerine göre analizler yapılabilmektedir. E-ticaretin birçok alana etkisi vardır. iş hayatı, ekonomik ve sosyal yaşam, reklamcılık, alışveriş imkanları, yönetim gibi birçok alan sıralanabilir. Hızlı güvenilir ve aktif bir ticari rol oynamaktadır. Etki alanı düşünüldüğünde yasal düzenlemelerde akla gelmektedir. E-ticaretin düzenlenmesindeki uygulamalar arasında tüketicilerin korunması hakkındaki kanun ve mesafeli satış sözleşmeleri yer almaktadır. E-ticaretin etki alanı ve geniş bir ağ yapısı ile farklı ülkelere de kolay bir şekilde ulaşılabilmesi sonucu uluslararası süreçlerde oluşmaktadır. Bu araştırmada, dünyada ve Türkiye'de e-ticaret gelişmelerine yer verilecektir. Marka, imalatçıların veya satış yapanların ürünlerini ifade etmek, tanıtımını yapmak, rakiplerine oranla farklılaşmasına ve onlardan ayrılıp farklı değerler oluşturmasına yardımcı olan, firmaların belirledikleri isim, kavram, sözcük, tasarım, dizayn, resim ve bunların birleşiminden oluşur. Müşterinin satın alma algısına etki eden değerlerden biri olan marka, müşterinin ihtiyacı olan ürünün ya da hizmetin bütünüdür. Marka, tüketici ile firma arasında bir bağ oluşturmaktadır. Markanın müşterideki etkisi, tüketicinin aklında oluşturduğu pozitif farkındalık ile doğru orantılıdır. Marka güveni, tutumsal ve davranışsal müşteri sadakatini oluşturmakta ve markadan etkilenerek marka değerinin genel yapısına etki etmektedir. Elektronik ticaret dünyasında güven ifadesinin temelinde yer alan kontrol mekanizması teknolojik güvendir. E-ticaret ve markalaşma ticaret sektöründe büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle bu çalışmada, e-ticaret sektöründe tanınmış sitelerin ve firmaların; alıcıların satın alma üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Ek olarak memnuniyet, sadakat, kullanım kolaylığı, güven üzerindeki etkilerinin araştırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Advertising, sales and distribution of goods and services with the help of electronic means are defined as e-commerce. In short, e-commerce is the trade that takes place in the electronic environment. All activities that occur in the electronic environment that cause or affect commercial results can also be considered as e-commerce. e-commerce has a great deal of importance in the trade sector because it provides 24/7 service and access to users in many different regions. E-commerce has a much more dynamic technological structure than conventional trading and can be much less costly. At the same time, with the benefit of their technological development, a much larger mass can be reached. In addition, it has the ability to reach customers' specifications more easily and analyzes can be done according to the characteristics of the customers. E-commerce has many areas of influence. Business life, economic and social life, advertising, shopping opportunities, management can be listed in many areas. It has a fast reliable and active commercial role. Legal considerations come to mind when considering the domain. Among the practices regulated by e-commerce are laws and distant sales contracts on consumer protection. The e-commerce domain and wide network structure make it easy to reach different countries in the end international processes. In this research, e-commerce development in the world and in Turkey will be given. A brand is a name, a concept, a word, a design, a design, a picture and its components that are determined by the producers or the sellers for the purpose of identifying, promoting, separating from their competitors and serving their differentiation. The brand, the consumer's perception, is the sum of the product or service the consumer consumes. The brand acts as a bridge between the customer and the business. The power of the brand is directly proportional to the positive impression it creates in the minds of buyers. Brand equity is strengthened by the obligations that the brand continues to fulfill. Brand trust creates attitudinal and behavioral customer loyalty and affects the overall structure of brand value, enabling it to be influenced by the brand. The control mechanism underlying the concept of trust in the electronic commerce environment is technological trust. E-commerce and branding have a big influence on the trade sector. For this reason, in this study, branded sites and firms in e-commerce sector; The effect of buyers on purchasing is being investigated. in addition to satisfaction, loyalty, ease of use, to investigate the effects on trust are targeted. The data obtained by the questionnaire technique will be explained in detail in accordance with the analyzes made.