Aid in foreign policy: The Turkey-Somalia relations case
Dış politikada yardım: Türkiye-Somali ilişkileri örneği
- Tez No: 502277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Beş ana bölümden oluşan“Dış Politikada Yardım: Türkiye-Somali İlişkileri Örneği”başlıklı İngilizce Yüksek Lisans Tezi, yardımın (hem insani hem de kalkınma) dış politikadaki rol ve etki merkeze almaktadir. Özellikle iki kapsayıcı temayı araştırıyor: Diğer uluslararası bağışçılara kıyaslanarak, Türkiye'nin Somali'ye yardımının etkinliği; ve bu yardımın her iki ulkenin ilişkileri üzerindeki etkisi. Birinci bölümde, anahtar kavramlari dahil olmak üzere literatür taraması, çalışmanın değişkenleri, Türkiye'nin donör olarak ortaya çıkan profili ve hem Türkiye'de hem de Somali'nin dış politikaları yer almaktadır. Bu bölüm, yalnızca araştırmanın değişkeni ile ilgili ikincil verileri kullanmaktadır. İkinci bölüm ise, Türkiye-Somali ilişkilerini, özellikle 2011'den sonra iki ülke arasındaki artan bağları ve Somali bağlamında Türkiye-Afrika ilişkilerini ele almaktadır. Üçüncü bölüm, Türkiye'nin Somali'ye farklı yardım biçimlerini tartışıyor. Bu bölümde, çalışma Somali'nin yeniden inşası sürecindeki Türkiye taahhütlerinin rolünü detaylandırmıştır. Dördüncü bölümde, çalışma, Türkiye yardımının Somali'ye olan etkisini incelemektedir ve bunu yaparken 6 NeST göstergesi kullanmaktadır. Ayrıca Somali'deki Türkiye yardım dağıtım yaklaşımını da vurgulaniyor. Beşinci bölüm, araştırmanın analizine ve tartışmalarına odaklanmaktadir ve araştırmanın sonucunu ve tavsiyesini vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Aid in Foreign Policy: The Turkey-Somalia Relations Case,”which comprises five main chapters, describes the role and impact aid, both humanitarian and development, has on foreign policy. It particularly explores two overarching themes: The effectiveness of Turkish assistance to Somalia compared to other international donors; and the impact this aid has on relations of both nations. The first chapter covers the literature review including the key concepts, the variables of the study, and the emerging profile of Turkey as a donor as well the foreign policies of both Somalia and Turkey. This chapter solely utilizes secondary data relevant to the variable of the research. The second chapter deals with the Turkish-Somalia relations, especially the growing ties between the two countries after 2011 and the Turkish-Africa relations in the context of Somalia. Chapter three discusses the different forms of Turkish aid to Somalia. In this chapter, the study elaborates the role of Turkish engagements in the rebuilding process of Somalia. In the fourth chapter, the study examines the effectiveness of Turkish aid to Somalia and uses six NeST indicators in doing so. It also highlights the Turkish aid delivery approach in Somalia. Chapter five, which is the final section of this thesis, focuses on the analysis and discussions of the study and arrives the conclusion and recommendation of the research.