Orta gelir tuzağı ve Türkiye
Middle income trap and Turkey
- Tez No: 502276
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
20nci yüzyılın son çeyreğinde yaşanan değişimlere gelişmekte olan ülkelerin bir bölümü intibak edememektedir. Bu durum Türkiye başta olmak üzere çok sayıda gelişmekte olan ülkenin sürdürülebilir bir büyüme performansı yakalamasını zorlaştırmaktadır. Bunun doğal bir yansıması olarak gelişmekte olan ülkeler orta gelir tuzağı riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle son yıllarda bu ülkelerin sayısının artması ile birlikte orta gelir tuzağı bağlamında yapılan çalışmaların sayısı da artmıştır. Her ne kadar bu bağlamda yapılan bu çalışmalar farklı yöntemlerle yürütülmüş olsa da koydukları teşhis bakımından birbirine çok benzemektedir. Bu nedenledir ki amacı Türkiye'nin üst orta gelir tuzağı riski ile karşı karşıya kalmasının nedenlerini ortaya koymak olan bu çalışmada öncelikle orta gelir tuzağı bağlamında yapılmış çalışmalardan istifade edilerek analitik bir çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra oluşturulan bu çerçeve içinden Türkiye'nin durumu incelenmiştir. Bu incelemede referans noktası olarak Türkiye'nin uluslararası ekonomi ile bütünleşme sürecinin ivme kazandığı 1980 Dönüşümü kabul edilmiştir. 1980 Dönüşümünden günümüze Türkiye ekonomisinin geçirdiği kırılmalar/dönüşümler seçilmiş bazı makroekonomik göstergeler eşliğinde bu bağlamda değerlendirilmiştir.Bu değerlendirilmeler ışığında Türkiye'nin üst orta gelir tuzağı riskini ortadan kaldırması için hem izlediği iktisadi politikalardaki eksiklikleri gidermesi hem de AR-GE faaliyetlerine yönelik teşvik edici düzenlemeleri arttırması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A part of developing countries can't adapt to changes in the last quarter of the 20th century. This situation makes it difficult for many developing countries, especially Turkey, to achieve sustainable growth performance. As a natural reflection of this, developing countries face the risk of middle income trap. Especially in recent years, with the increase in the number of these countries, the number of studies in the context of middle income trap has increased. Although these studies are applied in different method, they are very similar in terms of diagnosis. In this work, which aims to explain the reasons why Turkey faces the upper middle income trap risk, first an analytical framework has been established by taking advantage of the studies made in the context of middle income trap. Later on, the situation of Turkey was examined through this framework. In this review, The 1980 Transformation that accelerated the process of Turkey's integration with the international economy was accepted as a reference. From the 1980 transformation to today the breakdowns / transformations of the Turkish economy were assessed in accompanied selected macroeconomic indicators. According to these evaluations, Turkey must be both remove deficiencies of applied economic policies and increase research development actıvıtıes for destroy upper middle income trap risk.