Yunus Emre'nin eserlerinde sıfat fiil ekleri
The verbal adjective suffixes in Yȗnus Emre's works
- Tez No: 502287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇİĞDEM TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmamız Eski Anadolu Türkçesi döneminin en büyük isimlerinden biri olan Yûnus Emre'nin eserlerinde sıfat fiil eklerinin incelenmesini içermektedir. Yûnus Emre'nin şiirleri, Eski Anadolu Türkçesinin dil özelliklerini en iyi yansıtan eserlerdendir. Eserin bu mahiyetinden dolayı sıfat fiil konusunu Yûnus Emre'nin eserlerinde ele almaya karar verdik. Bu bağlamda Yûnus Emre'nin eserlerinde sıfat fiilleri tespit edebilmek için şiirleri orijinal harflerle yazılmış nüshası üzerinde transkripsiyon özelliklerini de dikkate alarak fişleme yaptık. Çalışmamız Giriş, Sıfat Fiil Kategorisi, Yûnus Emre'nin Eserlerinde Sıfat Fiil Ekleri, Sonuç ve Ekler Dizini bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde fiilimsiler ve onun bağlı bulunduğu sıfat fiiller konusu ile Yûnus Emre'ye dair bilgilere yer verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde sıfat fiil kavramına, bu konu üzerinde çalışmış bilim insanlarının görüşlerine, sıfat fiilin ne olduğu hususuna değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Yûnus Emre'nin eserlerinde sıfat fiil eklerinin ana ve alt fonksiyonlarına ve bu fonksiyonlara bağlı şekillere örnekler verilmiştir. Çalışma; sonuç ve sıfat fiil eklerinin diziniyle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study includes the examination of the verbal adjective suffixes in the works of Yûnus Emre, one of the greatest names of the Old Anatolian Turkish era. The poems of Yûnus Emre are the works that best refleect the language characteristics of Old Anatolian Turkish. Due to this nature of the work, we decided to deal with the adjective verb in the works of Yûnus Emre. In this context, in order to determine the adjective verbs in the works of Yûnus Emre, we made a phoneme by taking into acount the transcription characteristics of the poems written in the original letters. Our work consists of introduction verbal adjective categories, the verbal adjectives suffixes in Yûnus Emre's works, results and list of appendicies. In the introduction part, the gerundials and verbal adjectives which is related to gerundials are mentioned and information about Yûnus Emre is given. In the first part of our study, the notion of verbal adjective, the opinions of scientists who worked on this subject, what the verbal adjective is are given. In the second part of the work, examples of the main and subfunctions of verbal adjective suffixes in Yûnus Emre's works and the forms depending on these functions are given. The study ended result and an index of verbal adjectives.