Gelişmekte olan ülkeler için finansal piyasalardaki balonların ve çöküşlerin analizi: BRICS ülkeleri örneği (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika
The analysis of bubbles and crashes on financial markets for emerging economies; Evidenced from BRICS
  1. Tez No: 502286
  2. Yazar: ZAKAYO SAMSON KISAVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM ESER AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan ülkeler tabiri geniş bir anlama sahip (BRICS) finansal piyasalardaki balon ve çöküşleri analiz etmektir. Çalışmada, patlamaya yakın balonların varlığını belirlemek için borsa fiyatlarından yararlanılmıştır. Sağ Kuyruklu Genişletilmiş Dickey-Fuller Birim Kök Testi balon ve çöküşleri analiz etmek için kullanılmıştır. Çalışma başlıca dört testten oluşmaktadır; ADF, RADF, SADF ve GSADF. Çalışma boyunca ilk üç test kullanılmıştır. Monte Carlo metodu kritik değerler ve simülasyon elde etmek için kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci hedefi her bir ülke için balon ve çöküşlerin etkisini değerlendirmektir. Çalışma, BRICS ülkelerindeki ana finansal krizi de içerisine almak adına 2000 ile 2016 arasındaki zaman dilimini kapsamaktadır. Aynı zamanda bu periyod Çin gibi bazı ülkelerle finansal reformları aynı zamanda uygulayan ABD krizinin ilk belirtilerine denk gelmektedir. Tüm ülkelerdeki bulgular göstermektedir ki alternatif hipotez adına, borsada patlayıcı balonlar var olmama hipotezi reddedilmiştir. Bulgulara göre, böylesi patlayıcı bir balon alım satımı yapılan malların borsa fiyatlarındaki farklılıklara dayandırılabilir. Sonuçlar ekonomik ve politik öneme sahiptir. Aynı zamanda ekonomi için bazı yansımalara sahiptir.
Özet (Çeviri)
The study has been conducted to analyze the bubbles and crashes on the financial market in emerging economies; (BRICS) stock prices were employed to detect the existence of the explosive bubble. The Right-tailed Augment Dickey-Fuller Unit Root Test used to complete the study of analyzing bubbles and crashes. The study consists of four main tests; ADF, RADF, SADF, and GSADF though the study used the first three tests. Monte Carlo method used to get the critical values and simulation. The second goal was to evaluate the impact of bubbles and crashes on the economy for each country. The study covered the time period from 2000 to 2016, to absorb the main currently financial crisis in the BRICS and analyze its impacts. Also, this period coincides with both financial reforms in some countries like China and early indications of an impending US crisis. The findings in all countries rejected the null hypothesis of no explosive bubbles in the stock market in favor of the alternative hypothesis. The findings suggest that such an explosive behavior may be attributable to differences in the stock prices of traded goods. The result has an economic and policy importance as well as implications for the economy.