Obez bireylerde duygusal zeka, yaşam kalitesi ve sağlık algısı
Emotional intelligence, quality of life and health perception in obese individuals
  1. Tez No: 502299
  2. Yazar: ASLIHAN ÇİFLİK BOLLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Sıklığı gün geçtikçe artan obezitenin gelişiminde genetik, psikolojik ve çevresel etmenlerinin rolü olduğu düşünülmektedir. Obezitenin psikososyal yönüyle ilgili çalışmalara ilgi giderek artmaktadır. Bu çalışmada bireylerde duygusal zeka, sağlık algısı ve yaşam kalitesinin, obeziteyle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Gözlemsel analitik çalışma olarak planlanan araştırma için Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu ve Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliğinden gerekli izinler alınmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği ve Diyet polikliniklerine Mart-Kasım 2016 tarihlerinde herhangi bir nedenle başvuran 18-65 yaştaki gönüllü bireylere araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği, EQ-5D Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Sağlık Algısı Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışma 375 kişiyle tamamlanmış, olgu ve kontrol grubu sosyodemografik özellikler açısından benzer olacak şekilde 163 obez ve 163 obez olmayan toplam 326 bireyin istatistiksel analizi yapılmıştır. VKİ≥30 olan olgu grubunda 85 kadın, 78 erkek, VKİ
Özet (Çeviri)
Aim: Genetic, psychological and environmental factors are thought playing role in development of obesity. Growing interest seen in psychosocial aspects of obesity recently. Revealing emotional intelligence, health perception and quality of life in relation to obesity was aimed. Method: As observational clinical planned study, necessary permissions were obtained from the Dokuz Eylül University Non-Interventional Research Ethics Committee and Dokuz Eylül Medical Faculty Hospital. Revised Schutte Emotional Intelligence Scale, EQ-5D Health Related Quality of Life, Health Perception Scale and a questionnaire prepared by the researcher were administered to 18-65 aged volunteers applied Family Medicine and Diet clinics of Dokuz Eylül University Medical Faculty in March to November 2016. Results: Study was completed with 375 people. Case and control groups were equalized in terms of sociodemographic characteristics and 326 of 163 obese, 163 non-obese subjects were analyzed. There were 85 female, 78 male in group with BMI≥30, 97 female, 66 male in BMI