Obez bireylerde kendini damgalama ve duygusal yeme arasındaki ilişki
The relationship between self stigma and emotional eating in obese individuals
- Tez No: 643156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Obezite günümüz çağının gittikçe artmakta olan en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Bireylerin kilo alımlarında pekçok faktör bulunsada duygusal yeme davranışı kilo alımını tetikleyen en önemli sebeplerden biridir. Duygusal yeme davranışının ardından kilo alımı bireylerde kendi kendilerini beğenmeme ve damgalamalarına neden olmaktadır. Böylelikle kendilerini pekçok ortamdan izole ederek duygusal yeme ve kendini damgalama döngüsünü sürekli olarak tekrarlamaktadırlar. Amaç: Bu araştırmanın amacı, obez bireylerin kilo alımında kendini damgalama ve duygusal yeme arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma 18.03.2020 – 18.04.2020 tarihleri arasında internet üzerindeki obezite siteleri ve gruplarında 18 yaş üstü, Beden Kitle İndeksi 30kg/m2 üstü, 211 obez bireylerden oluşmaktadır. Araştırma verileri olarak yazılı onam formu, sosyodemografik veri formu, Hollanda Yeme Davranışı Ölçeği (DEBQ) ve Kilo Açısından Kendini Damgalama Ölçeği (KKDÖ) kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler obez bireylerin sosyodemografik bilgileri ile birlikte bireylerin kilo alımında kendilerini damgalama ve duygusal yeme ilişkilerini bilgilendirilmemizi sağlayan yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış bir anket formu oluşturularak yapılmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizleri IBM SPSS versiyon 21.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity has become one of the increasingly important problems of today's age. Although there are many factors in individuals' weight gain, emotional eating behavior is one of the most important reasons that trigger weight gain. Weight gain following emotional eating behavior causes individuals to dislike and stigmatize themselves. In this way, they repeat the emotional eating and self-stigmatizing cycle by isolating themselves from many environments. Purpose: Obese individuals are aimed to determine the relationship between self-stigma and emotional eating in weight gain. Materials and Methods: This research consists of 211 obese individuals over the age of 18, Body Mass Index over 30kg / m2 in obesity sites and groups on the internet between 18.03.2020 - 18.04.2020. As the research data, written consent form, sociodemographic data form, Dutch Eating Behavior Scale (DEBQ) and Self-Stamping Scale in terms of Weight (SES) were made. The data obtained was made by creating a structured and semi-structured questionnaire form that allows us to inform themselves about the socio-demographic information of obese individuals, and to inform them about their weight gain and emotional eating relationships. Statistical analysis of the research was done with IBM SPSS version 21.0 package program.