Humanitarian diplomacy and mediation: The case of Turkey's diplomatic intervention in the Bangsamoro peace process in the Philippines
İnsan diplomasi ve arabuluculuk: Türkiye'nin Filipinler'deki Bangsamoro barış sürecine diplomatik müdahalesinin örneği
- Tez No: 502315
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CÜNEYT ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türk diş politikası insan onurunu referans noktası olarak dikkate alıyor ve bazı Sivil Toplum kuruluşlarına güçlü destek vererek, yardımları teslim etmekle ve uluslararası arabulucuk yapmakla insan diplomasini gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Hem Devletin hem de Sivil Toplum Kuruluşların gözetimi altında, Türk insancıllığı Orta Doğu ve Afrika'daki çatışma çözümüne ilgisiyle ortaya koyulmaktadır, bu nedenle, kendini bölgede yükselen insani bir diplomatik aktör ve arabulucu yapıyor. Yakın zamana kadar; Türkiye, Hükümet ile Bangsamoro halkının özerklik hakkı için mücadele eden Moro İslam Kurtuluş Cephesi (MILF) arasındaki uzun zamandır devam eden silahlı çatışmayı sona erdirmeyi amaçlayan ve Filipinler'de devam eden barış sürecine müdahalesi ile Uzak Doğu'ya uzanarak ufuklarını genişletti. Bu çalışma, öncelikle, barış sürecinde uluslararası arabuluculuk yoluyla Türkiye'nin resmi (devlet) ve gayriresmi (STK) diplomatik katılımını, GRP-MILF barış görüşmelerine destek sağlamak için oluşturulan arabuluculuk organlarına temsil edilmesiyle ortaya koyuyor. Bu katılımın Türkiye ile Bangsamoro halkı arasındaki köklü ilişkilerden nasıl kaynaklandığına cevap vermek amacıyla, bu çalışma önde gelen Türk STK'sı olan İHH İnsani Yardım Vakfı'nın insani yardımlarını çatışma çözümlemesinde Türk arabuluculuğunu tetikleyen ana faktör olarak görüyor.
Özet (Çeviri)
The Turkish foreign policy considers human dignity as a point of reference and by means of providing strong backup to some Turkish NGOs, Turkey pursues humanitarian diplomacy through delivering relief assistance and practicing international mediation. Under auspices of both the State and NGOs, Turkish humanitarianism is manifested by its involvement in conflict-resolution in the Middle East and Africa, consequently, making itself as an emerging humanitarian diplomatic actor and mediator in the region. Until recently, Turkey expanded its horizons by reaching out to the Far East with its intervention in the ongoing peace process in the Philippines aimed at ending the long-decade armed conflict between the Government and the Moro Islamic Liberation Front (MILF), who struggles for the right to self-determination of Bangsamoro people. This study primarily discusses the Turkey's official (state) and unofficial (NGO) diplomatic involvement through international mediation in the peace process as manifested by its representation to mediation bodies created to provide backup to GRP-MILF peace talks. In attempt to answer how did such involvement resulted from long-established relations between Turkey and Bangsamoro people, this study takes humanitarian assistance carried by the leading Turkish NGO, the IHH Humanitarian Relief Foundation, as the main factor which triggered Turkish mediation in the conflict resolution.