Uluslararası çatışmalar ve medya; CNN International örneğinde Kolombiya barış süreci analizi
International conflicts and media; Colombia peace process analysis in the case of CNN International
  1. Tez No: 594127
  2. Yazar: İBRAHİM CİHANGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Radio and Television, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada uluslararası çatışma çözümü ve CNN International'ın Kolombiya'daki barış sürecine etkisi analiz edilecektir. Ayrıca Soğuk Savaş sonrası medya ve kitle iletişim araçlarında yaşanan gelişmelerin çatışma çözümü ve barış süreçlerindeki rolü değerlendirilecektir. Medya ve kitle iletişim araçları, kitleleri harekete geçirme, gündem belirleme ve kamuoyu yaratma etkisine sahiptir. Medyanın bu etkisi; insan hakları ihlalleri, savaş, soykırım, terörizm, çatışma ve barış süreci gibi konu ve olayları gündeme getirmektedir. Bu etki demokrasinin sürekliliği, uyuşmazlıkların çözümlenmesi ve barışın inşa edilmesi gibi önemli kavramlardan oluşmaktadır. Küreselleşme ve kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle beraber, uluslararası diplomaside yeni değişim ve dönüşümler meydana gelmiştir. Bu doğrultuda ortaya çıkan, Kolombiya hükümeti ile FARC arasında yaşanan silahlı çatışmalar ve demokratik müzakere görüşmeleri CNN International tarafından dünya kamuoyuna aktarılmıştır. Dolayısıyla bu süreçte, Kolombiya'da negatif ya da pozitif barışın inşasında CNN International'ın haber metinlerindeki benimsetme ve içselleştirme etkisi değerlendirilecektir. Ayrıca, çatışma çözümü, uyuşmazlıklar, önleyici diplomasi, insani müdahale, uzlaştırma, arabuluculuk, müzakere, çatışmayı dönüştürme ve barış modelleri gibi kavramlar analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse international conflict and CNN International's effect on peace process in Colombia. In addition, the role of the developments in media and mass media after the Cold – War in conflict resolution and peace process will be assessed. Media and mass media have impact on creating media, mobilizing masses and agenda setting. Media's this impact brings up some subjects such as human rights violations, war, genocide, terrorism, conflict and peace process to the agenda. This impact is of great significance for the continuity of democracy, the resolution of disputes and the peace-building. With globalization and the development of mass media, new changes and transformations have taken place in international diplomacy. The armed clashes between the Colombian government and the FARC then the democratic negotiations between two sides were broadcasted to the world by CNN International. In this study, the impact of adoption and internalization in CNN International's news texts on the construction of negative or positive peace in Colombia during the abovementioned process will be evaluated. Furthermore, the concepts of conflict resolution, preventive diplomacy, humanitarian intervention, reconciliation, mediation, negotiation, conflict transformation and peace models will be analysed.