İş analizini kullanarak iş değerleme prosedürünün dizaynı: Tekstil sektöründe bir uygulama
Designing job evaluation procedure using job analysis: An application i̇n the textile sector
- Tez No: 502320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
İş Analizini Kullanarak İş Değerleme Prosedürünün Dizaynı: Tekstil Sektöründe Bir Uygulama Bu çalışma tekstil sektöründe faaliyet gösteren, halı fabrikasında çalışan mavi yakalıların yapmış oldukları işleri analiz etmek, sınıflandırmak, birbiriyle karşılaştırmak ve değerlemek amaçlarına hizmet etmesi amacıyla çalışan yönelimli bir iş analizi sisteminin geliştirilmesi ve geliştirilen bu sistemle ücretlendirmeye yardımcı olabilecek iş değerleme çalışmasını gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. İşletmede sadece mavi yakalı çalışanların faaliyet gösterdiği 71 iş değerlemeye alınmıştır. İşleri Puanlama Sistemi anketi olarak adlandırdığımız anket ve gözlem yöntemleri kullanılarak işler analiz edilmiştir. Analiz edilen işlerin tanımlanmasında mavi yakalı işlerin değerlemesinin yapıldığı Metal Sanayi İş Gruplandırma Sisteminden yararlanılmıştır. MESS sistemi göz önünde bulundurularak işlere ilişkin faktörler, derece tanımları ve işlerin ağırlıkları belirlenmiştir. İşlerin ağırlıklı faktör puanlarının belirlenmesinde işletmedeki yöneticilere anket uygulanmıştır. Faktör puanlarının belirlenmesinde iş değerleme yöntemlerinden faktör-puan yöntemi kullanılmıştır. Faktör puanları geometrik dizi artış yöntemiyle hesaplanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlara göre işlerin ücret grupları belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Designing Job Evaluation Procedure Using Job Analysis: An Application İn The Textile Sector The aim of this study is to develop an employee-oriented business analysis system in order to analyze, classify, compare and value the jobs that the blue collar workers in the carpet factory and textile industries are doing and to implement a job valuation study that can help to set price with this developed system. 71 jobsthat only blue-collar employees were active, were valued at the business. The jobs have been analyzed using survey and observation methods that we have called the Job Scoring System survey. In describing the analyzed works, the Metal Industry Business Grouping System, in which blue-collar jobs were valued, was utilized. Considering the MESS system, factors related to job, grade definitions and job weights have been determined. A survey was applied to the managers who work in the operation to determine weighted factor scores of jobs. The factor-point method which is one of the business evaluation methods, was used in determining factor scores. Factor scores were calculated by geometric series increase method. According to the results, wage groups of jobs are determined.