Genesis and genealogy of the concept of power: The 1998 october crisis between Turkey and Syria
Güç kavramının ortaya çıkışı ve şeceresi: Türkiye ve Suriye arasındaki 1998 Ekim krizi
- Tez No: 502319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ŞAHABETTİN GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Güç Uluslararası İlişkiler disiplininin temel kavramlarından bir tanesi olmasına rağmen kavramın ne anlam ifade ettiği üzerinde görüş birliği olduğu söylenemez. Bunun bir sonucu olarak, günümüzde disiplin içerisinde farklı birçok güç kavramsallaştırması mevcuttur. Kavramın Uluslararası İlişkiler disiplini içerisindeki merkezi konumu dikkate alındığında, güç kavramsallaştırmaları dâhilindeki çeşitlilik güç analistleri arasındaki akademik iletişimi sekteye uğratmakta ve disiplinin analitik kapasitesini düşürmektedir. Güç kavramsallaştırmaları dâhilindeki çeşitliliğin olumsuz etkilerinden yola çıkarak, bu tez çalışması farklı kavramsallaştırmaları ortaya çıkaran tarihi ve teorik süreçlere odaklanarak, kavramsallaştırmalar arasındaki temel farklılıklara ışık tutmak amacıyla Uluslararası İlişkiler disiplininde güç kavramı üzerine kavramsal bir analiz yapmaktadır. Bunun üzerine, disiplin içerisindeki güç kavramsallaştırmaları minvalinde Türkiye ve Suriye arasındaki 1998 Ekim Krizi incelenerek farklı güç kavramsallaştırmalarının açıklama potansiyelleri ve örnek olay üzerindeki odak noktaları karşılaştırılmaktadır. Böylece tez çalışması disiplin içerisinde güç kavramının anlamı üzerindeki muğlaklığı gidermeyi ve güç analistleri arasındaki akademik iletişime katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçlara ulaşmak için, tez çalışması temelde üç ana soru sormaktadır: (1) Uluslararası İlişkiler disiplini içerisinde neden birçok güç kavramsallaştırması mevcuttur? Veya güç kavramı Uluslararası İlişkiler disiplini içerisinde nasıl birçok farklı şekillerde kavramsallaştırılmıştır? (2) Disiplin içerisinde güç kavramsallaştırmaları nasıl hâlihazırda sahip oldukları anlamlara sahip olmuştur? (3) Disiplin içerisindeki farklı güç kavramsallaştırmalarının temel özellikleri ve odak noktaları nelerdir?
Özet (Çeviri)
Although power is one of the central concepts of International Relations, it is obvious that there is lack of consensus on what the concept means. As a result, there are many power conceptualizations today circulating in the discipline. Given the centrality of the concept, diversity within power conceptualizations creates negative implications for International Relations, curbing scholarly communication among power analysts and reducing the analytical strength of the discipline. Having concerns about the implications of diversity within power conceptualizations, the dissertation conducts a conceptual analysis on the concept of power in International Relations in order to highlight fundamental differences between the existing power conceptualizations by revealing the historical and theoretical contexts in which they are embedded. Then, the diverse power conceptualizations in the discipline are applied on a case study that is the 1998 October Crisis in order to compare and contrast their explanatory potentials and different focuses of aspects. Based on these, the dissertation aims to diminish the level of ambiguity on the concept of power, and to contribute the scholarly communication among power analysts in the discipline. To this end, the dissertation mainly asks three major questions: (1) why are there many power conceptualizations in International Relations? Or, how has power come to be conceptualized in many ways? (2) how has a specific power conceptualization come to mean as it is known to mean in a particular way? (3) what are the main features and focuses of aspects of the existing power conceptualizations?