Brucella enfeksiyonunda kalbin ileti sisteminin etkilenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of heart transport system in brucella infection
- Tez No: 502337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MECNUN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş ve Amaç: Bruselloz tüm dünyada yaygın olarak görülen, mortalitesi düşük morbiditesi yüksek zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. Ülkemizde endemik olan bu hastalık, sıklıkla kaynatılmamış süt ve süt ürünlerinin tüketilmesiyle insanlara bulaşır. Tanı, klinik belirti ve bulguların varlığında Serum aglütinasyon titresinin (SAT) pozitif (SAT≥1/160) veya kültürde etkenin gösterilmesi ile konulmaktadır. Bruselloz yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin multisistemik hastalığa neden olabilmektedir. Bruselloz tanılı hastalarda kardiyak komplikasyon oranı geniş serilerde %0-2 olarak raporlanmıştır. En sık izlenen kardiyak komplikasyon sıklıkla aort kapak tutulumunun eşlik ettiği endokardittir, diğer olası kardiyak komplikasyonlar miyokardit veya perikardittir, ancak oldukça nadir izlenir. Myokardiyal tutulumlarda kalbin otonomik ileti sistemi etkilendiğinden mortalite ile sonuçlanabilecek malign atrial veya ventriküler aritmi gelişebilmektedir. Bu çalışmada bruselloz tanısı alan 42 hastada enflamasyona bağlı gelişebilecek kardiyak ileti sisteminin etkilenme durumunun araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Aralık 2016 ile Ağustos 2017 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel çocuk polikliniğine gelen ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde yatırılarak veya ayaktan takip edilen 3-18 yaş arası, bruselloz tanısı almış 42 hasta ve hastanemiz genel çocuk ve çocuk kardiyoloji polikliniklerine başvurup herhangi bir hastalık tespit edilmemiş 3-18 yaş arası 39 vaka kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedavi öncesinde ve tedavi sonrasındaki kontrollerinde vücut sıcaklıkları, vücut ağırlıkları, boyları, sistolik ve diastolik kan basınçları, Alanin aminotransferaz (ALT), Aspartat amimotransferaz (AST), Kreatinin, CK-MB, Troponin, ESH, CRP, Hemogram değerleri ile kalp hızı ve istirahat halindeki 12 kanallı elektrokardiyogramlarındaki Pmax, Pdis, QTmax, QTdis, QTcmax, QTcdis, Tp-emax, Tp-edis süreleri ile Tp-emax/QTmax, Tp-emax/QTcmax oranları değerlendirildi ve veriler kaydedildi. Verilerin analizinde anlamlılık düzeyi %5 olarak alındı ve hesaplamalar için SPSS istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Brucellosis is a zoonotic infectious disease commonly seen around the world, mostly leading to low mortality and high morbidity. Being an endemic disease in Turkey, brucellosis is often transmitted to humans after consumption of unpasteurized milk and milk products. Diagnosis of brucellosis is often established based on clinical signs and symptoms and a positive serum agglutination test (SAT) (SAT≥1/160) or the indication of the causative agent in the culture. Brucellosis may lead to multisystemic disease with no preponderance among/between ages or genders. In patients diagnosed with brucellosis, cardiac involvement has been reported to be 0-2% in large series. Most common cardiac complication is endocarditis accompanied by aortic valve involvement, followed by rare complications including myocarditis and pericarditis. In cases accompanied by myocardial involvement, malignant atrial or ventricular arrhythmia may occur, which in turn may result in mortality since the conducting system of the heart is affected. In this study, we aimed to investigate the effect of inflammation on the conducting system of the heart in 42 patients diagnosed with brucellosis. Materials and Methods: The study included a patient group of 42 patients aged 3-18 years who presented to Yuzuncu Yil University Medical School Children's Diseases Department and were diagnosed with brucellosis in the inpatient or outpatient clinics between December 2016 and August 2017 and a control group of 39 healthy individuals aged 3-18 years who presented to the Children's Diseases Department or the Pediatric Cardiology Department and were found to have no diseases. Pre- and post-treatment parameters including body temperature, body weight and height, systolic and diastolic blood pressure, ALT, AST, creatinine, CK-MB, troponin, ESH, CRP, hemogram values, heart rate, and Pmax, Pdis, QTmax, QTdis, QTcmax, QTcdis, Tp-emax, Tp-edis timings and Tp-emax/QTmax, Tp-emax/QTcmax ratios were recorded for each patient. Data were analyzed using SPSS 21.0 for Windows. A p value of