Akut bakteriyel menenjit ile febril konvülziyon arasındaki ilişki ve lomber ponksiyon sonuçları
The relationship acute bacterial meningitis and febril convulsion and the results of lumbar poncture
  1. Tez No: 452901
  2. Yazar: OSMAN İYİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akut bakteriyel menenjit ile febril konvülziyon arasındaki ilişki ve lomber ponksiyon sonuçları:Çalışmamızda acil kliniğimize ateş ve havale geçirme nedeni ile başvuran ve hastaneye yatırılan hastaların laboratuar değerleri, konvülziyon özellikleri, lomber ponksiyon yapılıp yapılmadığının tespiti, lomber ponksiyon yapılan hastalarda BOS` nın özellikleri ve başvuran hastalarda ne kadarının akut bakteriyel menenjit tanısı ile takip edildiğinin, febril konvülziyon ile akut bakteriyel menenjit arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı.Araştırma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk İntaniye kliniğinde yatan, yaşları 6ay- 6 yaş arası olan; yüksek ateş ve havale geçirme şikâyeti ile başvuran toplam 169 hasta çalışma gurubuna alınmıştır. Hastalarda cinsiyet ayırımı gözetilmedi. Daha önceden konvülziyona sebep olabilecek bir nörolojik hastalığı olan, onkolojik hastalığı olan, immünsüpresif ve ventriküloperitoneal şantı olan hastalar çalışma dışı tutulmuşturAteş ve havale geçirme nedeni ile başvuran ve yapılan fizik muayene ile bakılan laboratuar parametreleri ile verilen tedavi sonrası değerlendirilen olgular çıkış tanılarına göre üç guruba ayrıldı. Yapılan lomber ponksiyon sonrası bakılan beyin omurilik sıvısında hücre saptanan olgular menenjit olarak değerlendirildi(n:40 ,%23,67). Diğer olgular ise tanı kriterlerine göre basit febril konvülziyon(n:30 %17,75) ve komplike febril konvülziyon( n:99 %58,58) olarak ikiye ayrıldı.Ateş ve havale geçirme nedeni ile başvuran hastaların 50' sine (%29,6) lomber ponksiyon yapılmış olup, 119 hastaya (%70,4) lomber ponksiyon yapılmadı. Lomber ponksiyon yapılan hastaların 21' i kız (%12,4) , 29 ` u erkek (%17,2) olarak saptandı. Ateş ve havale geçirme ile başvuran 169 hastanın 3' ünde (%1,8) ense sertliği ve meninks irritasyon bulguları saptanmış olup 166 ` sın da (%98,2) ense sertliğine ve meninks irritasyon bulgusu saptanmamıştır (Tablo 7) (Grafik 2). Ense sertliği ve meninks irritasyon bulgusu saptanan hastalardan biri 25-36 ay arası diğer ikisi 49-60 ay arası hasta gurubundan olduğu saptanmıştır. Ateş ve havale geçirme nedeni ile başvuran ve MSS enfeksiyonu olduğu saptanan olguların saptanmayanlarla karşılaştırıldığında CRP değerleri istatistiksel olarak farklı değildi (p:0,076). Menenjit saptanan olguların saptanmayanlarla karşılaştırıldığında kan lökosit sayıları ve tam kan da nötrofil oranı istatistiksel olarak farklı saptandı (p=0.008) (Tablo 9).Ateş ve havale geçirme nedeni ile başvuran ve lomber ponksiyon yapılan hastalardan alınan BOS ta hücre saptanan ve saptanmayan hastalar arasında bakılan BOS glukoz, BOS klor, BOS protein ve simultane kan şekerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı(Tablo 11). Ateş ve havale geçirme nedeni ile başvuran ve MSS enfeksiyonu olduğu saptanan olguların saptanmayanlarla karşılaştırıldığında biyokimyasal laboratuar parametrelerinden üre (p:0,016), potasyum (p:0,023) ve albümin (p:0,017) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı(Tablo 12).Kliniğimize başvuran 6?12 ay arası 45 hastanın 18' ine (%40) merkezi sinir sistemi enfeksiyonu tanısı konulup en sık merkezi sinir sistemi enfeksiyonu tanısı konulan yaş gurubu olarak saptandı. 13?24 ay arası hasta gurubunda ise 48 hastanın 12' sin (%25) de merkezi sinir sistemi enfeksiyonu tanısı konuldu.Sonuç olarak febril konvulziyon ile başvuran çocukta meningeal irritasyon bulguları araştırılarak menenjit olup olmadığını belirlemek için lomber ponksiyon yapılması, her ateşli çocuğun menenjit açısından değerlendirilmesi, ateşe ilave konvülziyon varsa menenjit üzerinde daha çok durulması, iyi bir anamnez ve fizik muayene ile tanıya erken gidilmesi üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
The relationship acute bacterial meningitis and febril convulsion and the results of lumbar poncture:In our researching; It was aimed to determine the laboratory values of the patients who were put to bed and applied our emergency clinic because of the high fever, the identifications of the convulsion features lumbar ponction was made or not, the features of BOS to patients who were made them lumbar ponction and how many of them who applied were followed with identification of the acute bacterial meningitis, there is a relationship between febrile convulsion and acute bacterial meningitis or not.The children (6m-6 year)in fever hospital, The Research Dicle University Medicine Faculty Child Health and The Department of Disease; Total 169 patients applying because of the high fever were taken to a working group for them. Sexism wasn?t applied to the patients. The sick ones who are before complaint because of the neurologic, oncogenic, immunosuppcessive, ventriculoperitoneal shunt weren?t taken to the this research.According to outcome of the identifications, with the coming because of the high fever and physical examination laboratory parameters and the pheomenons evaluated after treatment given were divided into 3 groups. After lumbar ponction, the pheomenons as a cell in the cerebrospinal fluid were evaluated as a meningitis( n:40 ,%23,67) .According to the identification of criterias, others were divided into two as a simple febrile convulsion(n:30 %17,75) and a komplike febrile convulsion( n:99 %58,58).50 (%29,6) of patients who came to the hospital because of the high fever were made lumbar ponction while 119 patients (%70,4) lumbar ponction weren?t made.21 (%17,2) of them were boys. The 3 (1,8) of 169 patients were diagnosed neck stiffness and irritation. 166 (%98,2) weren?t diagnosed neck stiffness and irritation(Tablo 7) (Grafik 2). The one of third patients was 25-36m old and the two of them were 49-50m old. CRP features weren?t different when comparing the ones who applied because of the high fever and the phenomenons which were determined as MSS infection and the others weren?t determined(p:0,076). Blood leukocyte figures and neutrophil figure in total blood were found different when comparing the phenomenon determined as a meningitis and the others weren?t determined. (p=0.008) (Tablo 9).Between BOS which was taken from patients who applied because of the high fever and were made them lumbar ponction; and BOS glikoz, BOS klor, BOS protein and simultaneous blood sugar which were taken from patients who are determined from them the cell and weren?t determined from the cell weren?t found a meaningful difference(Tablo 11). Biochemical laboratory parameters (p:0,016), potassium (p:0,023) and albumin (p:0,017) features weren?t found a meaningful difference when comparing the ones who came to the hospital because of the high fever and the phenomenons which were determined MSS infection the others weren?t determined.18 (%40) of 45 patients(6-12m) who came our clinic were diagnosed central nervous system and it was highlighted that this central nervous system was very common for this(6-12m)group. 12(%25) of 48(13-24m) were found central nervous system.As a result; for a febrile convulsion child who came for the meaningful irritation by making lumbar poncion, thinking urgent meningitis, thinking every high fever child is a meningitis, insisting meningitis if there is convulsion additional fever, a good anamnaz and physical treatment, finding a good decision without being late was insisted.