Assembly systems and line balancing
  1. Tez No: 50234
  2. Yazar: AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DEMİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Bir montaj veya imalat hatti“ Is alanlarinin, malzemenin sürekli ve uniform olarak dengelenmiş bir dizi işlemler üzerinden geçerek ve asagi yukari doğrusal bir iz boyunca tamamlanana kadar es zamanli performans verecek şekilde düzenlenmesidir.”Sürekli üretimde temel problem is elemanlarinin organize edilmesi, her bir is istasyonunun yüklerinin dengelenmesi ve bu is istasyonu zamanlarini mümkün olduğu kadar çevrim süresine yaklastirmaktir. Montaj hatti dengelemenin ana amaci is gruplandirmasinda, yaklasik olarak eşit zamanlamayi yakalamaktir. Bu hat boyunca da bos zamani minimize edip isçilik malzeme ve teknolojinin kombinasyonunda ayda sağlar. Dengesiz hatlar, hem hatlardaki kayıplardan hem de bos kalan motivasyonsuz isçiler yönünden istenmezler. Bu çalisma montaj hatti dengeleme, yöntemler ve montaj sistemleri hakkindaki temel prensipleri vermeye çalışmaktadır,, Izmir-1996 Ahmet Örtürk
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An assembly or manufacturing line is“an arrangement of work areas where material moves continuously and at a uniform rate throughout a sequence of balanced operations which permit simultaneous performance throughout the work processing toward completion along a reasonably direct path. ”A basic problem in continuous flow shops is the organization of work elements and acts so as to balance the workload at each station and make this work content as close to the cycle time of the line as possible. The main aim of assembly line balancing is to get the work balanced when grouping work. It minimizes the idle time along the line gives a lot of benefits combining the labor, material and technology. Unbalanced lines are not satisfied because of the loses in lines and unmotivated labor who are idle. This study aims to give the fundamental notations about assembly, line balancing, the methods and main principles about assembly systems. Izmir 1996 Ahmet ÖZTGKK IV