Bir üçüncü basamak araştırma ve uygulama hastanesi acil servisine müracaat eden iş kazalarının retrospektif değerlendirilmesi: Beş yıllık analiz
Retrospective evoluation of occupational accidents applying to a tertiary education and research hospital emergency department: Five year study
  1. Tez No: 502357
  2. Yazar: ERDEM BAYTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Bir üçüncü basamak araştırma ve uygulama hastanesi acil servisine müracaat eden iş kazalarının mortalite, morbidite ve demografik özelliklerinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışma 1 Ocak 2011-31 Temmuz 2016 tarihleri arasında acil servise başvuran iş kazalarının geriye yönelik kayıtları incelenerek yapıldı. Veriler kategorik ölçümler sayı ve yüzde olarak, sayısal ölçümler ise ortalama ve standart sapma olarak özetlendi ve analiz edildi. Bulgular: Çalışmayı kapsayan 1 Ocak 2011-31 Temmuz 2016 dönemi içerisinde acil servise başvuran ve kayıtlarına ulaşılabilen 551.170 vaka içerisinden 4112 iş kazası vakası çalışmaya dâhil edildi. İş kazası vakaları her geçen yıl artış göstermesine karşın acil servise başvuran hasta sayıları ile orantıladığımızda en çok vakanın 2014 yılında geldiği anlaşılmaktadır. 2011 yılında bu %0,28 iken, 2014 yılında bu oran %0,99 kadar çıkmıştır. En yüksek oranlı iş kazası vakası 2014 yılında gelmiştir. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında vaka sayısında bir artış söz konusu iken; Şubat, Mart ve Kasım, Aralık aylarında ise vaka sayıları diğer aylara göre daha azdır. Genel olarak en az vaka sayısı Aralık ayında iken en çok vaka sayısı Ağustos ayında gerçekleşmiştir. 4112 vakanın vardiya saatlerinde göre dağılımı incelendiğinde; vaka sayısı %54,7 ile en çok 08-16 vardiyasındadır. %32 ile 16-00 vardiyası ikinci sıradadır. %13,3 ile en az vakanın yer aldığı vardiya ise 00-08 vardiyasıdır. Vakaların %96,4`ü (n=3966) erkek iken; %3,6'sı (n=146) kadın idi. Vakaların yaşları 12 ile 70 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 32 dir. Vakaların yaşları genelde 832 kişi ile 25-29 yaş grubundadır. Erkeklerin sayısı kadınlara göre daha fazladır. Erkek bireyler içerisinde de 25-29 yaş aralığında olanların sayısı en çok iken; Kadın bireyler içerisinde ise 35-39 yaş aralığında olanların sayısı en çoktur. İş kazalarının acil servisteki sonlanım durumları; %59,2`i ayaktan tedavi olmuştur, %40,5`ünde servise yatış yapılmıştır, geriye kalan %0,3`ü ise ex olmuştur. Acil servise baş vuran 4112 iş kazası vakasından 1667 vaka için yatış işlemi yapılmış olup bu oran %40,5 oranına tekamül etmektedir. 1667 Yatış işleminin 511 (%30,7'si) hasta Acil Tıp Servisinde tedavi olmuş geri kalan 1156 (%69,3'ü) vaka başka bölümlerde tedavi görmüştür. İş kazalarında En çok karşılaşılan 1673 (%40,7) hasta ile üst ekstremite vakalarıdır. İkinci sırada ise 1247 (%30,3) hasta ile alt ekstremite ve üçüncü olarak 596 (%14,5) vaka ile baş bölgesi yaralanmalarıdır. İş kazası vakasından 12 hasta ex ile sonuçlanmıştır. Bu oran toplam iş kazası vakalarının %0,3'ünü oluşturmaktadır. Sonuç: Yaralanmaların özelliklerinin önceden belirlenmesi, daha çok hangi gün, hangi saat, hangi iş guruplarında hangi yaralanmalar olduğunun bilinmesi iş kazalarını önlemede alınacak tedbirleri belirlemede ve acil servislerde bu tip hastalara acil yaklaşım prensiplerinin iyileştirilmesinde yararlı olacaktır. Çalışmalarda elde edilen veriler iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerine de çalışmalarında rehber olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introductıon And Purpose: Assessment of mortality, morbidity and demographic characteristics of occupational accidents that apply to emergency department of a tertiary health center for medical research and practice. Materıals And Methods: The study was conducted from January 1, 2011 to July 31, 2016 by reviewing retrospective records of accidents involving emergency services. The data were summarized and analyzed as categorical measures as number and percentage, and numerical measures as average and standard deviation. Results: 4112 occupational accident cases were included in the 551,170 cases in which the emergency service applicants and their records could be accessed during the period of January 1, 2011, through July 31, 2016, including the study. Although the occupational accidents has increased every year, it is understood that the most cases come in 2014 when we are in proportion to the number of patients applying to the emergency service. While this was 0.28% in 2011, this ratio increased to 0.99% in 2014. The highest rate of occupational accident occurred in 2014. While there was an increase in the number of cases in June, July, August and September, In February, March, November and December the number of cases is less than the other months. Generally, the maximum number of cases was in August while the minimum number of cases was in December. When the distribution of 4112 cases according to shift hours is examined; the number of cases is at most 08-16 with 54.7%. The 16-00 shift is in second place with 32%. At least 13.3% of the cases are in the 00-08 shift. 96.4% of the cases were male (n = 3966); 3,6% (n = 146) were female. The ages of the cases range from 12 to 70 and the average age is 32. The ages of the cases are generally 25-29 age group with 832 case. The number of males is higher than females. Among the male individuals, the number of those in the 25-29 age range was the highest; Among female individuals, the number of those aged 35-39 is the highest. Emergency outcome situations of occupational accidents; 59.2% of the patients were in remission, 40.5% were hospitalized, and the remaining 0.3% were exitus. In the case of 4112 occupational accidents applied to emergency services, 1667 cases were hospitalized and this rate corresponds to 40.5%. Of the 1667 hospitalizations, 511 (30.7%) patients were treated in the emergency department and the remaining 1156 (69.3%) cases were treated in other departments. 1673 (40,7%) patients with upper extremity cases were the most encountered in occupational accidents. In the second place, 1247 (30,3%) patients were lower extremities injuries, and 596 (14,5%) cases with the head injuries were in the third place. In the case of occupational accidents 12 patients were exitus. This ratio accounts for 0,3% of total occupational accident cases. Conclusions: Determining the characteristics of the injuries predominantly, determining which days, which hours, which job groups are injured, determining the precautions to be taken in the prevention of occupational accidents, will be useful to this type illness for improvement of the emergency approach principles in emergency services. The data obtained in the studies will also guide occupational safety specialists and workplace physicians in their work.