Efficient functioning of the local administrative councils in the liberated areas in the province of İdlib
İdlib bölgesinin özgür bırakılmış alanlarında kurulan yerel yönetim konseylerinin etkin işleyişi
- Tez No: 502359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ŞÖHRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Suriye'deki iç savaş altı yıldan uzun bir süredir devam etmektedir. Esad Rejimi, 15 Mart 2011'de Dera'da muhaliflerin protestolarını acı bir şekilde karşıladı ve bu olay Suriye iç savaşının başlamasına neden oldu. Yüzbinlerce Suriyeli öldü, milyonlarcası yaralandı, milyonlarca Suriyeli yurdundan kaçmaya zorlandı ve milyonlarcası ülkelerindeki farklı bölgelere gitmek zorunda kaldı. Suriye içsavaşının ilk günlerinden itibaren yerel yönetim konseyleri fikri, Suriye'nin özgür bırakılmış bölgelerinde, mevcut rejim yönetiminden farklı, yeni bir yönetişim modeli olarak yaraları sarma umuduyla ortaya çıktı. Bu yeni yerel yönetişim modeli, merkezi hükümetin yokluğunda günlük kamu hizmetlerinin yönetiminden sorumlu olan demokratik, sivil ve bağımsız kurumlar olarak yerel düzeyde insanları harekete geçirmeyi hedeflemekteydi. Ancak altı yıllık çatışmadan sonra, Yerel Yönetim Konseyleri bu beklentileri karşılamayı ve hedefleri gerçekleştirmeyi başaramadı. Suriye iç savaşı tarihinde, yerel bir hükümet modeli olarak varolmaları, birçok zorluklarla karşılaşmalarına neden olmuştur. Yerel Yönetim Konseyleri'nin bağımsız, meşru, hesap verebilir, demokratik ve etkin bir yönetişim modeli olarak var olması konusundaki zorluklar hala devam etmektedir. Bu araştırmanın amacı, Özgür Suriye Ordusu (FSA) tarafından özgürlüğe kavuşan İdlib'de (Suriye'nin kuzey kesimi) etkili bir yerel yönetişim modeli olarak kurulan Yerel Yönetim Konseyleri'nin başarısızlıklarının arkasındaki nedenlere ışık tutmaktır. Bunu yaparken, Yerel Yönetim Konseyleri'nin yerel ihtiyaçları karşılamadaki etkinliğini analiz etmek için araştırma, tümdengelimli analiz, içerik analizi ve yapısal işlevsel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Böylece, Suriye'nin özgürleşmiş bölgelerinde kurulan Yerel Konseylerin yapısal işlevselliğine bir bakışaçısı getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The conflict in Syria continues for over six years now. On the 15th of March 2011, the regime met opponents' protests hardly in Deraa and this event has started the Syrian Civil War. Hundred of thousands Syrian died, millions have been injured, and millions forced to flee their homelands, millions of Syrian internally displaced. From the first days of Syrian Civil War, the idea of Local Administrative Councils emerged with high hopes as a way to bound up wounds, a new governance model in the liberated areas of Syria from regime forces. This new local governance model is expected to mobilize people at local level as democratic, civil and independent institutions which are responsible for management of daily public services in the absence of central government. However after six years of conflict, Local Administrative Councils failed to meet these expectations and realize the goals. Their existence as a local government model has been so far challenged in the brutal history of Syrian Civil War. Challenges before the Local Administrative Councils are still quite high in terms of achieving an independent, legitimate, accountable, democratic and effective governance model. The goal of this research is to shed light to the reasons behind the failures of the Local Administrative Councilsin the liberated areas – by the Free Syrian Army (FSA) -in the province of Idlib (northern part of Syria) on the basis of being a well-functioning, effective local governance model.In doing so, research applied deductive theory, content analysis and structural functional theory as method to analyze effectiveness of Local Administrative Councils in terms of satisfying local needs. A structural - functional point view of Local Councils therefore discussed to understand functionality of Local Councils as structures within the liberated areas of Syria.