Hastane işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının çalışan performansına etkisi: Burdur Kamu Hastaneleri Birliği örneği
Occupational health and safety practises' effect to employee performance in hospital enterprises: Instance of Burdur Public Hospitals Unity
  1. Tez No: 502363
  2. Yazar: YÜKSEL KAVGACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Araştırmanın amacı hastane işletmelerindeki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının, çalışanların iş performansı üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini Mayıs 2016 tarihi itibarı ile Burdur ilindeki 4 kamu hastanesinin 1210 kadrolu çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan 554 çalışana ulaşmak için 800 anket gönderilmiş, bunlardan 570 tanesi geri dönmüş ve 554 anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında hastanede çalışan sağlık personeli için iş güvenliği ölçeği (Öztürk ve Babacan, 2012), iş sağlığı ve güvenliği ölçeği (Devebakan, 2007) ve iş performansı ölçeği (Çöl, 2008) kullanılmıştır. Anketin güvenilirliği için geçerlilik ve faktör analizleri yapılmıştır. Anket verilerinin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde, frekans, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Farklılık gösteren ölçekler için farklılığın hangi gruptan kaynaklandığının tespit edilmesi amacıyla yapılan TUKEY testi yapılmıştır. Bağımlı değişken olan iş performansı ile bağımsız değişken olan İSG uygulamalarının alt faktörleri arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Korelasyon analizi ve son olarak etkileri ortaya koymak için Çoklu Regresyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda İSG uygulamaları alt boyutlarının (mesleki hastalıklar ve şikayetler, kazalar ve zehirlenmeler, sağlık taraması ve kayıt sistemleri, İSG'nin sağlanmasında devletin yükümlülüğü, yönetsel destek ve yaklaşımlar, malzeme araç ve gereç denetimi, koruyucu önlemler ve kurallar, fiziksel ortam uygunluğu) tamamının iş performansı ile pozitif yönlü doğrusal ilişkisi olmasına rağmen, çoklu regresyon analizi sonucuna göre sağlık taraması ve kayıt sistemleri, malzeme, araç ve gereç denetimi ile koruyucu önlemler ve kurallar alt boyutunun iş performansını pozitif yönlü ve anlamlı şekilde etkilediği, diğer alt boyutlarının istatistiki olarak beklenmedik şekilde anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the effects of Occupational Health and Safety Practises to employees' work performance in public hospitals. The target population of the study is 1210 tenure staff in 4 public hospitals in Burdur province in May, 2016. Easy sampling method was used in the research. In order to reach 554 employees as sample size, 800 surveys has been sent, 570 of them are back and 554 surveys has been taken under review. In gathering research data Job security scale for healthcare staff at the hospital (Öztürk and Babacan, 2012), occupational health and safety scale (Devebakan, 2007) and business performance scale (Çöl, 2008) have been used. Validity and factor analyzes have been conducted for the reliability of the questionnaire. Arithmetic mean, standard deviation, percent, frequency, t-test, one way analysis of variance (ANOVA) have been used in the analysis of the questionnaire data. The TUKEY test has been conducted to determine the group from which the difference is derived for different scales. Pearson Correlation analysis has been used to determine the relationship between the dependent variable business performance and the sub-factors of the independent variable, OSH applications, and finally, Multi-Regression analysis has been used to reveal the effects. As a result of the research, although there is a positive linear correlation between Job Performance and all of the sub-dimensions of OHS applications (occupational diseases and complaints, accidents and poisons, health screening and registration systems, state obligations in providing OSH, managerial support and approaches, materials and equipment inspection, protective measures and rules, physical environment compliance) it is seen that according to the result of multiple regression analysis, health scan and records systems, materials, tools and equipment supervision and protective measures and rules sub-dimension affects the work performance positively and meaningfully and the other sub-dimensions statistically unexpectedly are not meaningful.