Sağlık işletmeleri, kalite standartları ve çalışan güvenliği
Health institutions, service quality and worker safety
- Tez No: 365803
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin yapısal özelliklerinin bilinmesi, bu işletmelerdeki kalite standartlarının önemi, yapısal nitelikleri ve bu bağlamda sağlık çalışanlarının güvenliğine dikkat çekilmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın birinci bölümünde sağlık hizmetleri ve sağlık işletmeleri konusu incelenerek, sağlık ve hastalık kavramaları ile sağlık hizmetleri sınıflandırılması yapılmış, Türkiye'de sağlık hizmetleri uygulamalarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde sağlık işletmelerinde kalite ve hizmet kalitesi standartları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, sağlık çalışanlarının karşı karşıya oldukları mesleki riskler açıklanmış, hizmet kalitesi bağlamında iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin uluslar arası ve ulusal mevzuatlar değerlendirilmiştir. Sağlık ve sağlık hizmeti sunumu, insan yaşam kalitesinin artırılmasında, korunmasında ve yaşamın sürdürülmesinde özel bir öneme sahiptir. Bu bakımdan, sağlık kurumlarının verdikleri hizmetlerin kalitesinin özenle hazırlanmış standartlarla belirlenmesi gerekmektedir. Bu standartlarının hazırlanmasının amacı, sunulan sağlık hizmeti kalitesinin ölçülebilmesi, sürekliliği ve geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that; to be known the structural features of medical services in Turkey. And also to attract attention to importance of quality standards, structural features in this business enterprise and security of medicine workers. In this first part of study; the service of medical and medical business enterprises were studied carefully. The concept of health and illness and also service of medical were classified. Practicing medical service in Turkey was mentioned in this part of the study. In the second part of study; the quality of medical business enterprises and the standard of service quality were studied. In the third and last part of study, the occupational risks medical workers face were explained. About job health and safety, international laws and national laws were evaluated. Health and health care report carried in people's lives, to create quality of life and has special importance in the protection. In this regard, the service quality of health institutions must be determined by well-prepared standards. These standards are used to measure, sustain and develop the quality of service in health institutions.