Tercih edilen retina alanı tedavisinin kısa dönem klinik sonuçları
Short term clinical outcomes of preferred retinal loci therapy
  1. Tez No: 502373
  2. Yazar: AYŞE BOZKURT OFLAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU TURĞUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kliniğimizde takipli, maküler skarı olan, aynı zamanda stabil fiksasyon davranışı ve tercih edilen retina alanı (TERA) geliştirmemiş hastalarda işitsel geri bildirim mekanizması ile yapılan TERA tedavisinin etkinliğini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Retina biriminde takipli, maküler skarı olan 27 hastanın 29 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastalara tedavi öncesinde rutin göz muayenesinin yanı sıra kontrast duyarlılık ve okuma hızı ölçümü ve yaşam kalitesi anketi yapıldı. Tedavi öncesi mikroperimetri cihazındaki fiksasyon özellikleri ve OKT (optik koherans tomografi) bulguları dökümante edildi. Sekiz haftalık, her seansın 10 dakika sürdüğü TERA tedavisi yapıldı. Tedavi sonrası değerler, önceki değerler ile karşılaştırıldı. Bulgular: 27 hastanın 29 gözün tedavi öncesi ve sonrası bulguları ile analiz edildi. Santral skotom etiyolojisi olguların 25'inde YBMD, 2'sinde travma idi. YBMD hastalarının 12'sinde kuru tip YBMD ile oluşan coğrafik atrofi, 13'ünde yaş tip YBMD sonucu gelişen diskiform skar mevcuttu. Yaş ortalaması 68,72±8,34 yıl olan olguların 17'si (% 62,1) erkek, 10'u (% 37,9) kadın idi. En iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) ortanca değeri 0,15 (min 0,01-max 0,6) idi. Sekiz haftalık TERA tedavisi sonrası muayenesinde EİDGK ortanca değeri 0,16 (min 0,01-max 0,7) olarak saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
To study the effect of preferred retinal loci treatment performed using biofeedback mechanism in patients with macular scar and who do not have stabile fixation behavior or preferred loci. Material-Method: Twenty-nine eyes of 27 patients with macular scar in retina unit were included in the study. In addition to routine eye examinations, contrast sensitivity and reading speed measurements and quality of life questionnaires were performed before the PRL training. Fixation features in microperimetry device and OCT (optical coherence tomography) findings were documented in the prior to treatment. PRL treatment was performed for 10 minutes in every week for 8 weeks long. Pre- and posttreatment values are compared. Results: Pre-treatment and post-treatment findings of 29 eyes of 27 patients were analyzed. Etiology of central scotoma was AMD in 25 of patients and trauma in 2 patients In 12 of AMD patients there was geographic atrophy related to dry type AMD and in 13 of the patients disciform scar with age type AMD. 17 cases (62,1%) were males and 10 (37,9%) were females with a mean age of 68,72 ± 8,34 years. The median value of best corrected visual acuity (BCVA) was 0.15 (min 0,01-max 0,6). After 8 weeks of PRL training, the median BCVA was 0.16 (min 0,01-max 0,7) (p 0.05).