Genel anestezi altında hipofiz cerrahisi uygulanan hastalarda analjezi nosisepsiyon indeks kullanımının sonuçları
Results of the usage ofanalgesia nociceptive index (ANI) in patients undergoing pituitary surgery under general anesthesia
  1. Tez No: 502372
  2. Yazar: SERDAL BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ARUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yüksek doz opioid kullanımı intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlara neden olmaktadır. Perioperatif dönemde analjezi yeterliliğinin ölçülmesi opioidlerin bireysel titrasyonu ile birlikte gelişebilecek komplikasyonların azaltılmasınıda sağlayacaktır. Bu amaçla kullanılan analjezi nosisepsiyon indeksi (ANİ); parasempatik tonusu ölçerek nosiseptif/antinosiseptif dengeyi ve intraoperatif analjezi yeterliliğini gösteren, 0-100 arasında değişen sayısal bir değerdir. Çalışmanın amacı genel anestezi altında transsfenoidal hipofiz cerrahisi uygulanan hastalarda intraoperatif dönemde analjezi nosisepsiyon indeks (ANİ) monitörünün etkinliğini araştırmaktır. Genel anestezi altında transsfenoidal hipofiz cerrahisi planlanan ASA I, II, III grubunda ve 18-65 yaş arasında olan 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalar ANİ monitörizasyonu yapılacak grup grup I (n: 20); ANİ monitörizasyonu yapılmayacak grup grup II (n: 20) olarak randomize şekilde ikiye ayrıldı. İndüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, çivili başlık sonrası, cerrahi başlanğıç, cerrahi bitiminde ve ekstübasyon döneminde her iki grupda arasında sistolik arter basıncı, diastolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, PSI değerleri, toplam remifentanil infüzyon hızları (mcg/kg/dk), demografik veriler, anestezi süresi, cerrahi süre, ekstübasyon süresi, intraoperatif kanama miktarı, derlenme ünitesinde modifiye aldrete skorları, postoperatif bulantı kusma, postoperatif titreme, postoperatif 1, 2, 6, 12 ve 24. saatte NRS skoru, postoperatif 6. ve 24. saatte tramadol tüketimi, hastanede kalış süresi ve anesteziden memnuniyeti karşılaştırıldı. Gruplar arasında ekstübasyon süresi grup II'de grup I'e göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Toplam remifentanil tüketimi grup II'de grup I'e göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı. Grup I'de, farklı ölçüm zamanlarındaki (bazal, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, çivili başlık sonrası, cerrahi başlangıç, cerrahi bitiminde ve ekstübasyon sırasında) ANİ ve PSI değerlerinin grup içi ortalamaları karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. İntraoperatif kanama miktarı, postoperatif bulantı kusma sıklığı grup I'de, grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı. Postoperatif 2, 12 ve 24. saatlerde grup I ve grup II NRS skor ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Postoperatif 6 ve 24. saatte toplam tramadol tüketim miktarı grup I'de grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı Hastanede kalış süresi grup I'de grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede kısa olduğu saptandı. Çalışmamızın verilerine dayanarak ANİ monitörizasyonunun transsfenoidal hipofiz cerrahisinde intraoperatif opioid tüketimini azaltmakta başarılı bir yol gösterici olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
High dose opioid usage causes intraoperative and postoperative complications. Measuring the perioperative analgesia sufficiency and individual titration of opioids help to decrease the complications.ANI (analgesia nociception index) is used for this purpose; it measures parasympatic tonus and shows nociceptive/antinociceptive balance and intraoperative analgesia sufficiency , and gives a number between 0-100. Aim of the study is searching the efficacy of ANI monitorisation intraoperatively in the patients who are taken to the transsphenoidal pituitary surgery under general anesthesia. 40 patients, age range between 18-65 years and taken to the pituitary surgery categorised as ASA I,II and III are taken to this study. Patients are seperated randomly into two groups as 'monitorised with ANI (n:20)' and 'not monitorised with ANI (n:20)'. Systolic arterial pressures, diastolic arterial pressures, mean arterial pressures,PSI values, total remifentanyl infusion rates(mcg/kg/min), demographic datas, anesthesia length, surgery length, extubation length, intraoperative bleeding amount, modified aldrete scores in recovery unit, postoperative nausea and vomiting, postoperative shivering, postoperative 1st,2nd,6th,12th and 24th hour NRS scores, postoperative 6th and 24th hour tramadol consumption, hospitalization length and anesthesia pleasure are compared between two groups ; before induction, after induction, after intubation, after Mayfield application,at the beginning of surgery, at the end of surgery,and while extubation. Statistically, extubation time was found significantly longer in group II compared to group I. Statistically, total remifentanyl consumption was found signi ficantly higher in group II compared to group I. In group I; mean values of ANI and PSI values taken at different times (basal, after induction, after extubation, after Mayfield application, at the beginning of surgery, at the end of surgery and extubation) are compared and significant difference was determined. Intraoperative bleeding amount, postoperative nausea and vomiting frequency were found significantly lower in group I compared to group II, statistically. The difference between postoperative 2nd,12th and 24th hour mean NRS scores in group I and group II were found statistically significant. Postoperative 6th and 24th hour total tramadol consumption in group I is found statistically significantly lower compared to the group II. Hospitalization length in group I was found shorter in group I compared to group II. In terms of datas of our study, we suppose the ANI monitorisation in transsphenoidal pituitary surgery can be a successful guide for decreasing the intraoperative opioid consumption.