Modüler beton elemanların peyzaj mimarlığında kullanımı üzerine bir araştırma
A Research of the using of modular concrete elements in landscape architecture
- Tez No: 50239
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
VIII » ÖZ Betonun teknik, estetik ve fonksiyonel özelliklerinin kent donatıları bağlamında ele alındığı ve konstrüksiyon detaylarının sunulduğu bu çalışma, Adana ve Ankara kentsel yerleşim alanlarında yürütülmüştür. Araştırmada; günümüzde tasarım anlayışı ve beton teknolojisi ürünü modüler beton elemanların peyzaj mimarlığındaki kullanım durumları ile değişik iklim özellikleri olan iki kentte, iklimle olan ilişkilerin ortaya konulmasının yanında üretim ve kullanımlara ait ilkeler belirlenerek yeni kullanım önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT This study has applied in to Adana and Ankara's city center to present the details of constructions and explaine technological, aesthetical and functional features connected with city equipments. In this research the basic aims are to put forward the understanding of contemporary design and the conditions of using the element of modular concrete which is a product of concrete technology in landscape architecture and beside to put forward relation with climate in both cities which has got different climate features, the new proposal had recomended to determine the principles of producing and using.