Çukurova koşullarında tek yıllık çimde ekim zamanı ve tohumluk miktarının ot ve tohum verimi ile bazı karakterlerine etkisi
- Tez No: 50240
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
VI ABSTRACT This study was carried out at the experimental area of Çukurova University, Agriculture Faculty, Field Crops Department, in order to determine the most suitable sowing time and seed rate for fodder and seed yield of annual ryegrass which grown as a winter crop in Çukurova. Field trails were arranged in the split block design with four replications. The sowing times were consideral as main plots (20 September, 1 November, 10 November, 20 November, 30 November, 10 December, 20 December, 30 December and 10 January) and the seed rate as subplots (0.5 kg/da, 1.0 kg/da, 1.5 kg/da and 2.0 kg/da) investigated. The result of the study can be summarised as follows: In this study, mean plant height value changed between 146.72 cm and 104.00 cm as sowing time. The highest value was obtained from 2. sowing time (1 November) while the lowest was from 8. and 9. sowing time (30 December and 10 January). Fresh leaf rate value changed between % 31.80 and % 20.10. The highest value was obtained from 9. sowing (10 January) time while the lowest was obtained from 3. sowing time (10 November). Fresh sten rate value changed between % 79.90 and % 68.30. The highest value was obtained from 3. sowing time (10 November) while the lowest was obtained from 9. sowing time (10 January). Dry leaf rate value changed between % 32.90 and % 27.30 as sowing time. The highest value was obtained from 9. sowing time (10 January) while the lowest was from 3. sowing time (10 November). Dry sten rate value changed between % 72.70 and % 67.10 as sowing time. The highest value was obtained from 3. sowing time (10 November) while the lowest was from 9. sowing time (10 January). On the other hand forage yield value changed between 5949.98 kg/da and 2305.53 kg/da and the highest value was obtained from 3. sowing time (10 November) with 2 kg/da seed rate while the lowest was from 9. sowing time (10 January) with 0.5 kg/da seed rate. Dry fodder yield value changed between 1931.98IV ÖZ Çukurova'da kışlık ara ürün olarak yetiştirilen tek yıllık çimin ot ve tohum verimi için en uygun ekim zamanı ve tohumluk miktarını saptamak amacıyla yapılan bu çalışma; 1993-1994 yetiştirme sezonunda C-ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında yürütülmüştür. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırma; 20 Ekim, 1 Kasım, 10 Kasım, 20 Kasım, 30 Kasım, 10 Aralık, 20 Aralık, 30 Aralık ve 10 Ocak olmak üzere dokuz değişik ekim zamaıfu ana parsel, 0.5 kg/da, 1 kg/da, 1.5 kg/da ve 2 kg/da olmak üzere dört tohumluk miktarı alt parsel olarak ele alınmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda verilmiştir. Araştırmada, ortalama bitki boyu 146.72 cm ile 104.00 cm arasında değişim göstermiştir. En yüksek bitki boyu ortalamaları 2. ekim zamanından (1 Kasım), en düşük ise 8. ve 9. ekim zamanından (30 Aralık ve 10 Ocak) elde edilmiştir. Yaş yaprak oranı ise % 31.80 ile % 20.10 arasında değişim göstermiştir.En yüksek yas yaprak oranı 9. ekim zamanından (10 Ocak), en düşük ise 3. ekim zamanından (10 Kasım) elde edilmiştir. Yaş sap oranı % 79.90 ile % 68.30 arasında değişim göstermiştir. En yüksek yaş sap oranı 3. ekimden (10 Kasım), en düşük ise 9. ekim zamanında (10 Ocak) saptanmıştır. Kuru yaprak oranı % 32.90 ile % 27.90 arasında bulunmuştur. En yüksek kuru yaprak oranı 9. ekimden (10 Ocak), en düşük ise 3. ekim zamanında (10 Kasım) saptanmıştır. Kuru sap oranı % 72.70 ile % 67.10 arasında bulunmuştur. En yüksek kuru sap oranı 3. ekimden (10 Kasım), en düşük ise 9. ekim zamanında (10 Ocak) bulunmuştur. Diğer yandan yaş ot verimi ortalamaları 5949.98 kg/da ile 2305.53 kg/da arasında degişm,iş ve en yüksek 3. ekim zamanında (10 Kasım) ve 2 kg/da tohum uygulamasından, en düşük ise 9. ekim zamanı (10 Ocak) ve 0.5 kg/da tohum uygulamasından elde edilmiştir. Kuru ot verimi ise 1931.98 kg/da ile 503.60 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek kuru ot verimi 3. ekim
Özet (Çeviri)