Gaziantep'te geçici koruma altındaki Suriyelilere verilen sosyal ve ekonomik hakların entegrasyona etkisi
The impact of social and economic rights granted to Syrians citizens under temporary protection in Gaziantep on integration
- Tez No: 593490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERDAR ERDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gaziantep sanayi ve ticaret açısından Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden biridir. Sahip olduğu jeopolitik özellikler sebebiyle ülkemizin sanayi ve ticaret açısından adeta Ortadoğu'ya açılan kapısı niteliğindedir. Bu bakımdan 2011 sonrasında Suriye'de patlak veren iç karışıklar nedeniyle birçok Suriyeli çalışmak ve yaşamak için Gaziantep ilini seçmiştir. Çalışma kapsamında Geçici koruma altındaki Suriyelilerin eğitimlerindeki devamlılık, istihdam, barınma, sağlık hizmetlerinden yararlanma ve korunmalarındaki konjonktürel durumları analiz edilerek ülkemize uyum düzeyleri araştırılmıştır. Buna göre ülkemizde mülteci olarak yaşayan bu insanların yaşam standartlarında yapılacak iyileştirmeler sayesinde Türkiye'deki yaşama daha çabuk entegre olabilecekleri görülmüştür. Türkiye'nin, Suriye Krizi'nin ardından Suriyelilere karşı izlediği açık kapı politikasının maddi ve manevi faturasının Türkiye bakımından çok ağır olduğu da görünen bir gerçektir. Zira ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan bu insanların sayısının zaman içinde artarak yaklaşık 4.5 milyona ulaşması ülkenin makro ekonomik dengeleri üzerinde bozulmalara ve kaynak yetersizliğine neden olmuştur. Bu olumsuzluğu gidermek için Türk hükümeti bu statüde olan insanlara Türk vatandaşlığı da vermeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Gaziantep is one of the leading cities in Turkey in terms of industry and commerce. Due to its geopolitical characteristics, it is essentially the gateway from our country to the Middle East in terms of industry and commerce. As a result of the internal conflicts arising after 2011 in Syria, many Syrian citizens have chosen Gaziantep as a city to live and work. Within the scope of the study, the adaptation level of Syrian citizens under temporary protection to our country was analyzed considering a conjunctural situation in terms of continued education, employment, housing, use of health services, and protection. Accordingly, it has been observed that with improvements in the living standards of these individuals who live in our country as refugees, they can become integrated to life in Turkey quicker. It is clear that Turkey's open-door policy towards Syrians in the wake of the Syrian crisis has had a heavy price for Turkey both morally and monetarily. As the number of people fleeing their countries and seeking refuge in Turkey has increased over time, reaching 4.5 million, this has caused a deterioration in the country's macro- economic balances, and a lack of resources. In order to address this negativity, the Turkish government has also begun to grant Turkish citizenship to people with this status.