Gelenekselden dijitale haber üretim sürecinde gazetecinin zaman ve mekan deneyimindeki dönüşüm
From traditional to digital: Transformation of journalistic work in the experience of time and space
- Tez No: 502419
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada dijitalleşme ile birlikte gazetecilerin haber üretim sürecinde zaman ve mekan deneyimlerindeki dönüşümün Türkiye'deki yansımaları incelenmektedir. İletişim teknolojilerindeki gelişmeyle birlikte üretimin her alanında yaşanan dijitalleşme, haber üretim pratiğinin en önemli aktörü olan gazetecilerin çalışma doğasını büyük ölçüde değiştirmiş ve dönüştürmüştür. Gazeteciler başta olmak üzere haber üretim sürecinin ele alınmasında öne sürülen yaklaşımlar, genel olarak teknolojik ilerleme ya da gelişmişlik gibi olgularla açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu durum da teknolojik determinizm sorunsalını ortaya çıkarmaktadır. Buna karşı medyanın endüstrileşme sürecinden bugüne geçirdiği dönüşümü kapitalist gelişim süreciyle ilişkilendirmek, dijitalleşmeyle birlikte yaşanan değişimi anlamlandırmak adına kilit öneme sahiptir.Bu çalışma, kapitalist Fordist üretim örgütlenmesinden post-Fordist üretim örgütlenmesine geçişte Türkiye'deki gazetecilik pratiklerinin haber üretim sürecindeki dönüşümünü zaman ve mekan bağlamında çözümlemeye çalışmaktadır. Bu kapsamda, haber üretim sürecinin dayandığı zaman ve mekan ilişkisi; teknolojik yoğunlaşma, üretimde hızlanma ve artış, mekânsal parçalanma, haber toplama tekniklerindeki değişim ve çalışma zamanı-boş zaman ilişkisi gibi başlıklar etrafında çözümlenmeye çalışılmaktadır. Bu çözümleme çabası, literatür incelemesine ve gazetecilik çalışmasında farklı mesleki deneyimlere sahip on iki kişiyle yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen bulgulara dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the transformation of traditional newsworking process by digitalization is examined in terms of journalists in the context of the relationship between time and space in Turkey. Along with the development of the communication technologies, the digitalization in all spheres has changed and transformed the nature of journalism that are the key agency of the newsworking practices. The main arguments on newsworking process in terms of journalism generally try to be explained by technological progress or development. This causes a problematique of technological determinism. Against this, to associate the transformation that was generated from the process of media industrialization to present to the development process of capitalism has a key importance. In this study, the transformation of journalistic work was tried to be examined by paying regard the development of capitalistic dinamics from Fordism to post-Fordism in the context of time and space in Turkey. Within this framework, the new journalistic process refering to the dialectical relationship between time and space was tried to be examined by some conceptualizations such as technological concentration, speedup and increase at news production, spatial fragmentation, transformation of newsworking and the relationship between working time and free time. This study is based on the results of literature review and the in-depth interviews with twelve journalists and specialists that have different journalistic experiences.