Toplam ve ultraviyole (UV) güneş enerjisi verilerinin ölçülmesi, değerlendirilmesi ve değişiminin incelenmesi
- Tez No: 50242
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ YEĞİNGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, toplam güneş ışınımı ve bu ışınımın UV (ultraviolet- morötesi) bileşeni, iki yıl boyunca (Eylül 1993-Ekinı 1995) ölçülmüştür. Özellikle, güneşten gelen morötesi ışınımın canlıların üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle, ölçülmesi ve değişimin incelenmesi oldukça önemlidir. Yapılan iki yıllık ölçümler sonucunda, ölçüm süresince günlük toplam enerji 8322.64 MJ/hv^ UVbileşeni ise 312040 KJ/m^ olarak hesaplanmıştır. Gürdük ortalama toplam enerjinin değeri 17.09 MJ/m^, UV ışınımın ise 640 KJ/m^ olduğu bulunmuştur. Aylık olarak ortalama yıllık toplam enerjinin 17.63 Ml/m^, UV bileşeninin ise 670 KJ/nv* olduğu görülmüştür. En az güneş enerjisinin oldğu ay 7.269 MJ/m? ile Ocak ayı olmuştur. Güneş enerjisinin en fazla olduğu ay ise 25.7 MJ/m^ ile Temmuz ayı olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the solar global radiation and the UV component of the solar radiation were mesured during two years period (September 1993-Octoberl 995). It is important and aseential to measure the ultraviolet radiation, coming from sun, because of unfavorable effect of it on human beings. Related to the results of the measurements daily total energy and UV component of the radiation were calculated as 8322.64 MJ/rn^ and 312040 KJ/m-2 respectively. ît was found that the average daily total energy was 17.09 MJ/m^, and UV radiation was 640 KJ/rn^. Monthly mean yearly average global energy is 17.63 MJ/rn^ and UV energy is 670 KJ/nA The lowest solar radiation was received in January and it was 17.24 MJ/m^ the highest solar radiation was 25.7 MJ/ m^ received in July.