Sonlu elemanlar yöntemi ile venturimetredeki akış karakteristiklerinin hesaplanması
Finite element solution of flow characteristics through venturimeter
  1. Tez No: 50243
  2. Yazar: İSMAİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
87 ÖZET Debi ölçümü, akışın bulunduğu bütün endüstriyel tesislerde önemli bir konudur. Bir borudan geçen debinin hassas olarak bilinmesi maliyet yönünden büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla, debi ölçümü için bir çok cihaz geliştirilmiştir. Debi ölçüm sistemleri genel olarak mekanik cihazlar ve basınç farkı ilkesine göre çalışan cihazlar olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Mekanik cihazlar; belli bir sürede geçen akışın miktarını, hacim veya ağırlık belirleyerek ölçer. En çok kullanılan mekanik akış ölçerlere örnek olarak ağırlık tankları, hacim tankları, ileri - geri hareketli pistonlar, dişli çarklar ve körükler sayılabilir. Basınç kaybı ilkesine göre çalışan cihazlar ise akışın olduğu ortamda kesit alanı daraltılarak basıncın düşürülmesi ve ölçülen basınç farkı sayesinde debinin bulunması prensibine dayanır. Venturiler, orifisler, lüleler, ve kılcal borular bu sınıfa örnek olarak verilebir. Yapılan çalışmada, sıkça kullanıldığı bilinen bir debi ölçüm cihazı olan venturimetrenin önemli paremetrelerinden venturi çap oranı ve çıkıştaki toplam koniklik açısının akış karakteristiklerine etkisi incelenmiştir. İki boyutlu, sıkıştırılamaz, eksenel simetrik, daimi, vizkoz ve laminar akış kabulü yapılarak, silindirik kordinatlarda yazılmış Navier-Stokes denklemleri sonlu elemanlar metodu ve Galerkin yöntemi kullanılarak iteratif olarak çözülmüştür. Venturimetre içindeki akış karakteristikleri venturimetre çap oranı 0.4^P
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY The measurement of flow rate, is an important subject where it exists in all industrial plants. Determining the flow rate through a pipe sensitively has a great importance from the wiev of cost. For this propose, a lot of devices has been developed to measure flow rate. Flow measurement systems are classified in to two groups as mechanical devices and devices working as the principle of pressure drop. Mechanical devices measure the rate of flow in a definite period by determining either volume or mass. Mass tank, volume tank, forward-back motion piston, gear, and bellows can be given as an example to the most commonly used flow meters. Devices working on the principle of pressure drop depend on the principle of diverging the cross-section area where the flow exits and the measured pressure drop. Venturies, orifices, nozzles and capillary pipes can be given as an example to this class. In this study, the effects of two important parameters on the flow characteristics, such as porosity P and the include angle of conical expansion 202 of the venturi meters which is frequently used as a flow meter, were investigated. Navier-Stokes equations in the cylindrical coordinates were solved by using Finite Elements and Galerkin Methods assuming the flow is two-dimensional, incompressible, axi-symmetric, steady, viscous and laminar. Flow characteristics of venturi meter with porosity p of 0.4