Planlı davranış teorisi çerçevesinde girişimcilik niyetini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting entrepreneurial intention within the framework of theory of planned behaviour
  1. Tez No: 502424
  2. Yazar: ÖZLEM BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmada, bireyin yeni bir girişimi başlatıp başlatmayacağının önemli bir göstergesi olan 'girişimcilik niyetini' etkileyen faktörler incelenmektedir. Literatür, girişimcilik niyetinin Planlı Davranış Teorisi kapsamında belirlenebileceğini kabul ettiğinden, bu teori kavramsal bir çerçeve olarak kullanılmıştır. Planlı Davranış Teorisine göre, 'davranışa yönelik tutum, algılanan davranış kontrolü ve öznel normların' girişimcilik niyeti üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ek olarak, 'girişimci öz-yeterlilik' ile girişimcilik niyeti arasındaki ilişki de incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, girişimcilik niyetinin belirleyicilerinin neler olduğunun tespit edilmesidir. Girişimcilik niyeti üzerinde etkisi bulunan faktörleri bölgesel temelde ortaya koyarak, Zonguldak örneği üzerinden, 'Türkiye'deki potansiyel girişimcilerin kimler olabileceği' sorusunun cevaplanmasına katkıda bulunmak hedeflenmektedir. Potansiyel girişimcilerin belirlenmesine odaklanan çalışmaların, girişimciliğin teşvik edilmesi yönündeki eylemlerin ve kaynakların etkin kullanımı açısından yararlı olacağına inanılmaktadır. Araştırmanın bağımsız değişkenlerinin girişimcilik niyeti üzerindeki rolleri, Zonguldak ve ilçelerinde KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine gönüllü olarak katılan 229 kursiyer üzerinde test edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, girişimcilik davranışına yönelik tutumların, algılanan davranış kontrolünün, girişimci öz-yeterliliğin ve öznel normların bireyin girişimcilik niyeti üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the factors affecting an individual's 'entrepreneurial intention', which is a significant indicator of whether the individual will start a new enterprise, are examined. As the literature accepts that the entrepreneurial intention can be determined within the Theory of Planned Behaviour, this theory has been used in this study as a conceptual framework. According to Theory of Planned Behaviour, the effects of 'the attitudes towards behaviour, perceived behavioural control and subjective norms' on entrepreneurial intention have been investigated. In addition to this, the relation between 'entrepreneurial self-efficacy' and entrepreneurial intention has been examined. The main purpose of the research is to state what the determinants of entrepreneurial intention are. The study aims to contribute to answering the question, 'Who can be the potential entrepreneurs in Turkey' by presenting the factors having an impact on entrepreneurial intention on a regional basis through Zonguldak example. It is believed that studies focusing on the identification of potential entrepreneurswill be useful in terms of encouraging entrepreneurship and the effective use of the resources. The roles of the research's independent variables on entrepreneurial intentions were tested on 229 trainees participating voluntarily in Applied Entrepreneurship Trainings organized by KOSGEB in Zonguldak and its towns. The results of the research show that attitudes towards entrepreneurial behaviour, perceived behavioural control, entrepreneurial self-efficacy and subjective norms are influential on the entrepreneurial intention of the individual.