İşletmelerde güven, bağlılık ve vatandaşlık arasındaki ilişkide kültürün rolü: Sigorta sektöründe bir uygulama
A cultural role in the relationship between trust, commitment and citizenship in business: An application in the insurance sector
- Tez No: 502432
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Günümüz rekabet ortamında işletmelerin sahip oldukları insan kaynaklarının önemi giderek artmaktadır. Bu bağlamda insan kaynaklarına yapılan yatırımlar da artmakta ve bu yatırımların örgütsel performans artışı olarak geri dönmesi beklenmektedir. Performansı neredeyse bütünüyle çalışanlarına bağlı olan sigorta işletmeleri için ise bu durum ayrıca bir önem arz etmektedir. Prim bazlı ücretlendirme, kariyer adımlarının azlığı gibi sebeplerden ötürü birçok çalışan tarafından kariyer başlangıcı olarak değerlendirilen sigorta sektöründe yüksek çalışan devri bulunmakta ve bu durum çalışanlara yapılan yatırımların hedeflerine ulaşmasının önünde engel oluşturmaktadır. Bu nedenle çalışanların örgüte olan bağlılıklarını ve gösterdikleri performanslarını arttıracak güvene dayalı bir örgüt kültürü oluşturmak sigorta işletmeleri için hayati bir önem arz etmektedir. Bu noktadan hareketle, bu araştırmanın temel amacı işletmelerde örgütsel güven, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide örgüt kültürünün rolünü araştırmak olarak belirlenmiştir. Bu anlamda bu araştırma nicel bir araştırma olarak dizayn edilmiş olup araştırmada kullanılan değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel yöntemlerle belirlenmiştir. Bu araştırmada sigorta sektörünün geneli hedef alınmış ve anket yöntemiyle araştırma yapılmıştır. Örneklem hesaplaması sonucunda 382 rakamına ulaşılmış ve yapılan anketlerin tamamı geri toplanabilmiştir. Ancak bazı anketlerin tam doldurulmamış olması sebebiyle 320 anket analize dahil edilmiştir. Analizde öncelikle ankette yer alan her bir ölçeğin betimsel istatistikleri verilmiştir. Bunu takiben işletmelerde örgütsel güven, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide örgütsel kültürün rolü öncelikle korelasyon analizi ile belirlenmiş sonrasında ise regresyon analizi ortaya konmuştur. Sonuçlar sigorta sektöründe çalışanların örgüte olan güvenlerinin yüksek seviyede olduğunu ve onların bu güvenlerinin örgütsel bağlılıkları ve örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde etkili olduğu olgusunu ortaya koymuştur. Ancak çalışanlar arasında yöneticilerinin kendilerine olumlu bir çalışma ortamı yaratmadıkları görüşü hakimdir ve bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Araştırma kapsamında bulunan bir diğer önemli sonuç ise sigorta sektöründe çalışanların örgütsel bağlılıklarının ve örgütsel vatandaşlık davranışlarının yüksek olduğu ve onların örgütsel bağlılıklarının örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu olgusudur. Araştırma kapsamında örgüt kültürünün örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunduğu olgusu da ortaya konmuş ve bu durumun kültürel yapı farklılığından kaynaklandığı gerçeği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the today's competitive business environment, importance of the human resources of organisations is increasing. In this context, investments which are done to human resources are increasing with the expectation of increasing overall organisational performance. This is very important for the insurance industry since their performance is ultimately rely on employees. However, factors such as the existence of bonus based salary and availability of limited career steps let people to leave insurance companies at their earlier career stages and thus increasing the employee turnover within the industry. This makes a barrier in front of the return on investment. Therefore, it is crucial for insurance companies to develop organisational culture which depends on trust in order for them to increase organisational commitment and performance. Based on this, the ultimate objective of this study was set as to find out the relationship between trust, organisational commitment, organisational citizenship behaviour and organisational culture. In this context, this study was designed as quantitative study and statistical analyses were used to determine mentioned relationship between the variables. In this study, whole insurance sector in Turkey was targeted and questionnaire method was used in obtaining the primary answers. Sample size of this study was determined as 382 however, 320 questionnaire were included into the analysis due to missing data in some filled questionnaires. In the analysis, first of all, descriptive statistics were given. Following to this, relationship between the variables were determined through correlation and regression analyses. The results showed that trust level of the employees is high among the insurance sector employees and their trusts also have an effect on their organisational commitment and organisational citizenship behaviour. However, employees believe that managers are not able to create a proper work environment in order for them to perform better and thus this problem should be solved. The finding of this study also indicated that employees working in insurance sector have a high organisational commitment levels and organisational citizenship behaviour levels and their organisational commitment levels affect their organisational citizenship behaviours. Another finding on the other hand indicated that organisational culture is negatively affecting the organisational citizenship behaviours of the employees. However, this finding may be related to the differences exists among the cultures.