Money supply, inflation and economic growth in Libya
Para arzı, enflasyon ve ekonomik büyüme: Libya örneği
  1. Tez No: 502431
  2. Yazar: AHMED İHMİD KROUSO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı Libya için enflasyon, para arzı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Analiz 1960-2016 dönemi yıllık verileri ile Vektör Otoregresyon modeli, Johanson Eşbütünleşme Testi ve Granger nedensellik methodu kullanılarak yapılmıştır. Değişkenler arasında eşbütünleşme belirlenmiş ve buna göre %1 ekonomik büyüme enflasyonu %1.55 düşürmekte, diğer taraftan %1 para arzında artış enflasyonu %1.15 artırmaktadır. Nedensellik testi sonuçlarına göre, milli gelirden para arzı yönünde nedensellik dışında, model değşkenleri arasında kısa dönemde bir nedensellik ilişkisine rastlanmamıştır. Ek olarak, enflasyonun ekonomik büyümeye tepkisi on dönem boyunca negatiftir ve ekonomik büyümenin ilk dönemlerde para arzı üzerinde pozitif bir etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to exam the relationship between money supply, inflation and economic growth in Libya. Vector Auto-regression Model, Johansen co-integration test and Granger causality were used in the analysis for the sample period 1960-2016. The results shown that all the variables are co-integrated in long term. Furthermore, the increase in economic growth by 1% decreases Inflation by 1.55%. While the growth in money supply by 1 percent will increase the price level by 1.15 %. According to the results of causality test, there is no causality direction in short run between the study variables except unidirectional causality among economic growth and money supply running from RGDP to RM2 according to 5% significance level. In addition, the response of inflation on the economic growth is negative all throughout the ten periods, also the same applies to money supply and economic growth. Also besides, economic growth had an early and positive impact on money supply.