Kentten küresele; yabancının kenti
The global from city; The city of alien
- Tez No: 502442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Yabancılaşma kavramı, farklı ele alış şekillerine göre farklı tanımlamaları ifade eden, ancak temelde bir takım olumsuzlukları tanımlayan bir semboldür. Kent bilim açısından, yabancılaşma kavramının hangi olumsuzluklara denk düştüğünün anlamlandırılabilmesi maksadıyla, 21. Yüzyılın zamansal, mekânsal ve işsel şartlarını ifade eden küreselleşme sembolünü kullanacağız. Diğer bir değişle küreselleşme sembolünün, ortaya çıkarttığı ya da daha görünür kıldığı göstergelerin yorumlanması için; yabancılaşma kavramı merkezinde bir tartışma yürüteceğiz. Bu bakımdan, 'küreselleşme sembolü ile yabancılaşma sembolümüz arasında bir korelasyondan bahsedilebilir mi?' sorusuna cevap aramaya çalışacağız. Tezimizin öneminden bahsedecek olursak; küreselleşmenin bir değişken olarak ele alınmasın sebebi, hayatın her alanına her an daha fazla etki eden 'olumlu' bir sembol olması ile ilgilidir. Küreselleşme ve yabancılaşma sembolleri arasındaki ilişkiyi sormak, bugüne kadarki tartışmaların yardımıyla 'olumsuzluğun tarihsel gerçekliğini' anlamlandırma çabası için önemli olacaktır. İlk olarak, küreselleşme koşullarında yabancılaşmanın sembolünü yeniden okumak için“giriş”bölümünde“yabancılaşma kavrayışımız”olarak kavramsallaştırdığımız yabancılaşmanın sembolünü tanımlama girişimlerimizi açıklamaya çalışacağız. Bu 'bilişsel çaba', bahsetmediğimiz göstergeleri belirlemeyi ve bu göstergelerin 'yabancılaşma' sembolü ile ilişkisini tartışmayı mümkün kılmak için metodolojik bir çaba olarak tanımlanabilir. Küreselleşme sembolünün göstergeleri, ilerleyen bölümlerde sırasıyla zamansal, mekânsal ve işsel çerçevede 'yabancılaşma kavrayışımıza' uygunluğu bakımından ele alınacaktır. 'Yabancının Kenti Üzerine' bölümünde ise; bu bölümlerden elde ettiğimiz önermelerin, 'küreselleşme sembolü' için ifade ettiği anlamları belirteceğiz.
Özet (Çeviri)
The concept of alienation is a symbol that expresses different definitions according to different forms of handling, but basically defines some negatives. In terms of urban science, we will use the symbol of globalization, which expresses the temporal, spatial and business conditions of the 21st Century, in order to make sense of what negativity coincides with the alienation concept. In other words, for the interpretation of the indicators that the symbol of globalization has revealed or made more visible; we will have a discussion at the center of the concept of alienation. In this respect, we will try to find an answer to the question:“Can a correlation between the symbol of globalization and our alienation symbol be mentioned?”If we talk about the importance of our thesis; The reason why globalization is treated as a variable is that it is a 'positive' symbol that affects every aspect of life more and more every moment. To ask for the relation between the symbols of globalization and alienation will be important to the point of trying to make sense of the 'historical fact of negativity' with the help of related discussions up to now. First, we will try to explain our attempts to define the symbol of alienation that we conceptualized as“our understanding of alienation”in the“introduction”section to re-read the symbol of alienation in the conditions of globalization. This 'understanding effort' can be described as a methodological effort to make it possible to determine the indicators we have not mentioned and to discuss the relation of these indicators with the symbol of 'alienation'. The indicators of the globalization symbol will be dealt with in the following sections in terms of the appropriateness of 'alienation conception' in temporal, spatial and business context, respectively. In the section 'Regarding The City of Alien'; we will indicate what the proposals we derive from these sections means for the 'symbol of globalization'