Suriye'den Türkiye'ye kadın evlilik göçleri: Mardin kenti örneğinde süreçler, deneyimler ve sorunlar
Female marriage migration from Syria to Turkey: Processes, experiences and problems in the case of Mardin city
  1. Tez No: 529121
  2. Yazar: JÜPİTER ÖZDENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küreselleşme, ülkemizde göçler üzerinden insanları etkilemeye başlamıştır. Mesafelerin ortadan kalması, insanlar arası etkileşimi arttırmış, karşılıklı iletişimler ve ziyaretler sonucu o ülkede yaşama isteği gündeme gelmiştir. Neticede sosyal ve kültürel boyuttaki bu denli küresel değişimler, Türkiye'nin göç haritasını, hafızalardakinin aksine erkek egemenli göç veren bir ülke konumundan, kadın göçmen alan yeni bir yapıya kavuşturmuştur. Bu süreçte hızlı bir kadın göçmen artışı yaşanırken göçün çeşitliliği artmış ve ülkemize doğru uluslararası evlilik göçleri başlamıştır. Bu artışın birçok sebebi olmakla beraber en bilindik olanı ise SSCB'nin yıkılması, Ortadoğu'daki politik sorunlar sıralanabilir. Ülkemizin göç alma serüveni içinde kadın göçlerinin fazla olması yabancılarla evlilikleri gündeme getirmiş ve evlenmek isteyen insanlarda yabancı gelin algısını oluşturmuştur. Araştırmada, kadın evlilik göçlerinin yoğun olduğu Mardin kenti örneğinde, Suriyeli kadın evlilik göçlerinin nedenleri ve göç eden kadınlar üzerindeki etki ve sonuçlarını belirlemeyi amaçlamıştır. Nitel yöntemlerin kullanıldığı çalışmada 50 katılımcıdan görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Müslüman ve ataerkil toplumlarda kadına verilen değerlerin sonucu olarak başlayan göç süreci, sonrasında ekonomik nedenlerle devam etmiş ve kentte kadın evlilik göçmen sayısını arttırmıştır. Kadınların yuva kurma düşüncelerinin yanı sıra göç ettikleri yerlerdeki olumsuzluklardan kaçmak istemeleri, erkeklerin ise ataerkil egemenliğini ülkesinden ve ailesinden uzakta bir kadın üzerinden gerçekleştirmek istemeleri evlilik göçlerinin en yaygın sebeplerinden biridir. Evlilik göçlerinde kimin daha çok mağdur olduğu konu ile ilgili beklenti paradokslarından biriyken, iki taraf da yaşama dair olumsuzlukları ve isteklerini evlilik üzerinden fırsata çevirmişlerdir. Bu durum evlilik göçlerinde bireyi ve toplumu derinden etkileyerek sosyo-kültürel yapıyı değiştirmiştir. Başta kadınların ruhsal hallerini etkilemekle beraber, toplumda kadının konumundan, aile içi yaşantıda eşler arası uyuma kadar çeşitli yönleri etkilemiştir. Sonuç olarak evlilik göçleri gelinlerinin beklentilerini karşılamamış, gelinler bir ataerkil düzenden kaçarken başka bir toplumun ataerkil düzenine ev içi yarı kapalı hapis sistemi ile mahkûm bırakılmışlardır.
Özet (Çeviri)
Globalization has begun to affect people through immigration in our country. The distancing of the distances has brought about the desire to live in that country, which has increased human interaction, reciprocal communications and visits. Consequently, such a global change in the social and cultural dimensions of Turkey's migration map, memory, unlike those in male dominance position your country of emigration, immigrant women has crossed a new structure. During this period, as a rapid increase in female immigrants was experienced, the immigration variety increased and international marriage immigrations started to the country. The most notable of these increases are the collapse of the USSR and the political problems in the Middle East. The immigration of women in the immigration of our country in the immigration of the surplus of foreigners brought marriage to the agenda and marriage to people who want to create a foreign bridal sense. In the study, in the example of Mardin city where female marriage immigration is intense, Syrian woman aimed to determine the reasons of marriage migration and the effect and consequences on migrated women. In the study using qualitative methods, interview technique and data were collected from 50 participants. The migration process, which started as a consequence of the values given to women in Muslim and patriarchal societies, continued for economic reasons and increased the number of female marriage immigrants in the city. It is one of the most common causes of marriage migration that women want to escape from the negativity of places where they migrate, as well as the thoughts of nesting, while men want to achieve patriarchal sovereignty over a woman who is far from her country and her family. While the marriage migrants are one of the expectation paradoxes about who is the more victim, both sides have turned the negativities and wishes of life on marriage. This situation changed the socio-cultural structure by deeply influencing the individual and society in marriage migration. Along with affecting the mental states of women in particular, they have influenced various aspects, ranging from the position of woman in society to co-sleeping in family life. As a result, marriage immigrants were unable to meet the expectations of their bride, and brides were condemned to a patriarchal order in another society while half-closed prison system in the house.