Uluslararası pazarlama faaliyetlerinde kültür ve tüketici davranışları ilişkisi üzerine bir araştırma
Effect of culture on consumer buying behavior atinternational marketing activities and analysis ofconsumers in Turkey
  1. Tez No: 502443
  2. Yazar: MERT ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Uluslararası ölçekte ticari faaliyetlerde bulunan firmaların geliştirdikleri ürünlerin istenilen düzeyde piyasada başarılı olamamasının en önemli sebeplerinden birisi kültürel unsurların iyi bilinmemesidir. Uluslararası düzeyde başarılı olabilmenin en önemli şartı diğer kültürleri anlamaktan geçmektedir. Kültürel etkenlerin tüketicilerin satın alma davranışlarını doğrudan veya dolaylı olarak etkilediği bilinen bir gerçekliktir. Fakat günümüzde kültürel farklılıklar tam olarak algılanamamakta ve firmalara bir dezavantaj doğurmaktadır. Bu çalışmada kültürel unsurların analizine yönelik olarak anket uygulaması gerçekleştirilmiş ve Türkiye'deki tüketicilerin satın alma davranışları incelenmiştir. Türkiye'nin demografik, siyasi ve ekonomik yapısı araştırılmış, ülkenin kültürel ve demografik özelliklerinin tüketicilerin davranışlarına nasıl bir etkisi olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS 24.0 programında analiz edilmiştir. Yapılan bu çalışma ile Türkiye'ye yönelik pazarlama faaliyetlerinde bulunacak firmaların yaşayabileceği kültür temelli sorunların en aza indirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The one of the main reason why firms fail in international commerce at global scale is the lack of information of the other cultures. The main condition to be succesful at global scale is understanding other cultures. It is a common sense that cultural norms and values affect the consumer behavior directly or indirectly. Today, cultural differences can not understand fully so it make some disadvantage for the companies. In this work it has been surveyed to analyze cultural factors and it has been determined how consumers tend to purchase in Turkey. Also has been researched for political, economical and demographic features of Turkey on how these features affect consumer behavior. Related data has been analyzed in SPSS 24.0 programme. The main purpose of the thesis is to minimize potential problems which companies may encounter is related with culture about marketing actitvities to Turkey.