Uzaktan eğitimde içerik geliştirme platformu seçiminde karar verme süreci : AHP uygulaması
Making decision in selection of the content developmentin the distance education: AHP aplication
- Tez No: 502445
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN YARALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gelişmekte olan teknolojiler birçok alanda yeni kavramlar ortaya çıkarmıştır. Eğitim alanında geliştirilen sistemlerin etkisiyle uzaktan eğitim kavramı hayatımıza girmiştir. Uzaktan eğitim kavramı getirdiği yenilikler ile birlikte zaman içerisinde eğitim alanında tercih edilen bir eğitim türü haline gelmiştir. Yaşamın her anında, yapılan her işlemde bir karar verme durumu söz konusudur. Bu karar verme süreci için birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemler sayesinde karar vericiler en doğru seçimi yapmaya yönlendirilmektedir. Uzaktan eğitim alanında da gelişen teknoloji ile birlikte alternatiflerin çoğalması durumu gerçekleşmiştir. Uzaktan eğitimin en önemli aşamalarından biri olan içerik geliştirme için çok sayıda alternatif platform ile karşılaşılması bir karar verme süreci başlatmaktadır. Bu çalışma kapsamında karar verme işlemine yardımcı olacak nesne tabanlı PLATFORM SEÇİMİ uygulaması geliştirilmiştir. PLATFORM SEÇİMİ uygulaması ile uzaktan eğitimde içerik geliştirme platformu seçiminde karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılmıştır. Bu uygulama ile uzaktan eğitim birimlerinde içerik geliştirme uzmanlarının belirledikleri kriterler doğrultusunda en doğru alternatif seçimi yapılması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ever-developing technologies have created new concepts in many fields. By the effect of the systems that have been developed in the fields of education, distance education concept has come into our lives. In time, the distance education concept became a preferred education type in the field of education with the innovations that it brought about. There is a compulsion of deciding in every process that occurs and at every instant of life. For this deciding period, lots of methods have been enhanced. Decision-makers are being led to make the best decision. Meanwhile, in the field of distance education, alternatives have increased with the developed technology. Experiencing a few alternative platforms that developed for one of the most important phases of the distance education, content development, starts a decision – making process. Within this study, an object based PLATFORM SEÇİMİ application which helps during the decision process has been developed. With PLATFORM SEÇİMİ application, Analytic Hierarchy Process(one of the making decision methods in selection of the content development in the distance education methods) is used. With this application, distance education units are provided to choose the best alternative option in accordance with the criteria determined by the content development experts.