Sosyalist Yugoslavya mimarisinde modernizmin dönüşümü:(1943-1991)
Transformation of modernism in the architecture of socialist Yugoslavia
- Tez No: 502469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN BENİAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan Sosyalist Yugoslavya rejimi birçok alanda yeniliklere yol açarak Yugoslavya'nın Krallık döneminden devraldığı modernizmi birçok alana yaymayı başarmıştır. Aynı zamanda ifade özgürlüğüne izin vermiş ve -Sovyetler Birliği ve diğer Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla- Batı Avrupa ülkelerine açılarak sosyal, politik, ticari vb. ilişkilerin gelişmesini sağlamıştır. Bu açılımlar da Yugoslav sanatçıların yurtdışındaki çeşitli sanatsal hareketleri keşfetmelerine ve yurtdışından ilham almalarına neden olmuştur. Bu çalışmada da yeni rejimin ideolojik arka planının çeşitli sanat dallarına ve mimariye etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Literatür araştırmasına dayanan çalışma beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde, Yugoslav kimliğinin, Yugoslavya'da sosyalizm ve modernizmin oluşumu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Sosyalist Yugoslav modernizminin resim, heykel ve grafik tasarıma; dördüncü bölümde de mimariye etkileri örnekler üzerinden incelenmiştir. Beşinci ve sonuç bölümünde ise Yugoslavya Krallığı'nda ortaya çıkan modernizm hareketinin Tito dönemindeki dönüşümü ile sanat ve mimarinin gelişiminde ve değişiminde Tito'nun etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Socialist Yugoslavia regime, founded after the Second World War, led innovations in many field thus had an impact on ofspring of Yugoslavia's modernization. At the same time, it allowed freedom of expression and in comparison with the Soviet Union and other Eastern European countries, opened up the state to Western European countries, while developing social,political, commercial, etc. relationships. These expansions have also led Yugoslav artists to discover the various artistic movements abroad and to get inspiration from them. This study aimes to examine the ideological background impact of the new regime on various artistic branches and architecture. This study is based on literature research, and as so consists of five parts: In the first part, the purpose, scope and method of study are examined. In the second part, the formation of socialism and modernism in Yugoslavia is discussed. In the third chapter, the Socialist Yugoslav Modernism's painting, sculpture and graphic design are trated; In the fourth chapter, architectural influences are examined through examples. In the fifth and conclusion section, the effects of the socialist regime on the development and change of Yugoslav art and architecture have been evaluated.