Hz. Peygamber dönemi itikadi yapı ve temelleri (Uluhiyyet)
Theological structure and foundations of the time of the prophet muhammed (Divinity)
  1. Tez No: 502470
  2. Yazar: FİKRULLAH ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez İslam'ın ana gövdesini oluşturan uluhiyyet inancını konu edinmektedir. İslam'ın anlaşılması uluhiyyet inancının Kur'an'ın sunduğu şekliyle bilinmesiyle mümkündür. Çalışmada öncelikle Kur'an'ın ilk muhataplarının düşünce ve inanç şekli irdelenmeye çalışılmıştır. Hangi dine mensup olursa olsun dönemin insanının inancı incelenmiş, vahyin onlara inanç noktasında getirmiş olduğu eleştiriler sunulmuştur. Daha sonra Kur'an'ın oluşturmaya çalıştığı uluhiyyet inancı ele alınmıştır. Bu yapılırken uluhiyyet inancı tevhid ve Allah-insan ilişkisi temel alınarak sistematize edilmiştir. Bu esnada ayetlerin İslam düşüncesinde nasıl anlaşıldığına, hangi tartışmalara delil olarak sunulduğuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mentions the concept of divinity which forms the core structure of Islamic belief system. It is possible to understand Islam through the representation of divinity in Holy Koran. In the study, first of all the opinions and beliefs of the first addressees of Holy Koran have been discussed. No matter which religious view they have, the beliefs of the people in that period have been analysed and the criticisms towards them through revelations about their belief system have been represented. Then the concept of divinity formed in Holy Koran has been discussed. Doing this, the concept of divinity has been systematized based on the relation between Tawhid and Allah and human. How the verses have been interpreted in the belief system of Islam, and for what kind of arguments they have been introduced as proof have been touched upon in the study