Lojistik merkez seçim kriterleri açısından Yalova ili lojistik merkez yer seçimi
Selection of logistics center location in Yalova in terms of logistics center selection criteria
- Tez No: 502468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENKTAŞ ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünya ticaretinin küresel hale gelmesi ile ülkeler ve kurumlar arasındaki ticarette ölçekler büyümüş ve rekabet artmıştır. Artan rekabet ve azalan kar payları ile lojistik maliyetlerin azaltılması, süreçlerin hızlandırılması söz konusudur. Lojistik hizmetlerin geliştirilmesindeki yöntemlerden birisi de çoklu taşımanın artırılması, demiryolu ve deniz yolu taşımacılığının geliştirilmesidir. Lojistik merkezler de tüm dünyada lojistiğin gelişmesine destek veren tesisler olarak yıllardır kullanılmaktadır. Çalışmada, Türkiye'de yer alan lojistik merkez alanları ile Yalova'nın lojistik merkeze olan uyumluluğu irdelenmiştir. Globalleşmenin de etkisiyle dış ticaretteki yoğunluk ile lojistikte çoklu taşıma sistemlerine ihtiyaç artmıştır. Çoklu taşımacılığın uyumlu halde işleyişi lojistik merkezleri ile yakından ilişkilidir. Araştırmanın sonuçlarına göre; özellikle Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında gelişen ithalat ve ihracat yoğunluğu sebebiyle Marmara Bölgesi'nde lojistik merkeze olan ihtiyaç gereklilik haline gelmiştir. İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi illerin bütünleşik lojistik hizmeti ile desteklenmesi gerekmektedir. Üretim kapasitesi yüksek ülkemiz için son derece önemli hale gelen lojistiğin ana ve tali merkez olan şehirlerde kapsamlı bir şekilde ele alınması gerekmektedir. İthalat ve ihracat hacmi düşük olan Yalova şehrinde lojistik merkez kurulması ile beraber dış ticaret yatırımcısını çekeceği, İstanbul ve Bursa gibi şehirlerin yük trafiğini azaltacağı görülmüştür. Ancak, şu aşamada üretici sayısının azlığı, kalifiye iş gücü yetersizliği gibi eksiklikleri olduğu saptanmıştır. Lojistik merkez uygulamaları kapsamına alınması öngörülen Yalova, henüz Marmara Bölgesi'nde bir destekleyici aktördür. İleride ticaretin artmasıyla, demiryolu ve tünel bağlantıları ile çoklu taşımacılık sistemleri sayesinde ulusal ve uluslararası yük taşımacılığındaki rolü önemli bir hal alacaktır. Tüm bu kriterler eşliğinde, Yalova'da olası kurulacak bir lojistik merkezin Yalova'nın tüm ilçeleri ele alınarak nerede kurulması gerektiği sebepleri ile irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
As world trade becomes global, the scale of trade between countries and institutions has grown and competition has increased. Increased competition and diminishing dividends, lowering logistics costs and accelerating processes are all in question. One of the ways in which logistics services are developed is to increase the number of multi-port, railway and maritime transport. Logistics centers have been used for years as facilities that support the development of logistics all over the world. In the study, compatibility with logistics centers and logistics centers in Yalova, Turkey has been studied in the fields. With the impact of globalization, the need for multimodal transportation systems in logistics has increased with the intensity in foreign trade. The coordination of multimodel transport is closely related to the logistics centers of operation. According to the recent research; need of logistics centre has became a necessity in Marmara Region, especially for the growing export and import trade between Turkey and European Countries. Istanbul, Bursa and Kocaeli should be supported by integrated logistics services. The production capacity should be considered in a comprehensive way in the cities which are the main and secondary hubs of logistics which becomes very important for our country. With the establishment of a logistics center in Yalova, where import and export volume is low, it is seen that the cities such as Istanbul and Bursa will reduce the traffic of foreign investors. However, at the following stage, it has been determined that there are deficiencies such as a lack of the number of producers and insufficient work force. Yalova, which is estimated to come under the logistics centre application is still supportive actor in the Marmara Region. With increasing trade in the future, the role of national and international freight transport will become important railway and multimodal transport systems. In line with all these criteria, a possible logistic center in Yalova is examined by considering the locations of all the districts of Yalova.