Balık unu yerine alternatif protein kaynağı olarak soya fasulyesi küspesinin oreochromis nilotious, L., 1758 (ciclidae, teleostei)'nun gelişmesi ve karkas kompozisyonu üzerine etkileri
  1. Tez No: 50248
  2. Yazar: BAHAR TOKUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDURRAHMAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
IV oz Çalışmada, alternatif protein kaynağı olarak soya fasulyesi küspesinin (SFK) tilapilarda (O. niloticus) büyümeye ve karkasın kimyasal kompozisyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Dört farklı rasyonun kullanıldığı araştırmada, 1. Rasyonda SFK kullanılmamış (kontrol rasyonu), 2., 3. ve 4. Rasyonlarda ise SFK, balık unu ile sırasıyla %24.05, %49.40 ve %74.60 oranlarında yerdeğiştirilmiştir. Araştırma sonunda, 1. ve 2. Rasyonla beslenen gruplar, 3. ve 4. rasyonla beslenen gruplara göre istatistiksel olarak önemli (p0.05) bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlara göre, SFK' nin tilapia (O. niloticus) rasyonlannda balık unu yerine %24.05 oranında kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSRACT In this study, the effect of soybean meal (SBM) as an alternative protein source on growth performance and carcass composition of tilapia (O. niloticus) were studied. In the control diet (dietl), fish meal was substituted by SBM at the levels of 25.05% (diet2), 49.40% (diet3) and 74.6% (diet4). At the end of the study, fish fed diets 1. and 2. had a significantly (p0.05) in ratio of protein, dry matter and crude ash were found whole body and carcass. But, carcass lipid ratio for the group fed diet 4 were significantly higher than the other groups. No significant differences (p>0.05) in lipid whole body ratio was found between the research groups. Hematokrit values in all research groups were found similar (p>0.05). According to the results of this research, fish meal can be substituted by SBM at levels of % 24.05 in tilapia diet (O. niloticus).