Kuluncak (Malatya) floritlerinin jeokimyasal özellikleri
Geochemical characteristics of the Kuluncak (Malatya)
  1. Tez No: 512437
  2. Yazar: FERİDUN ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma ile Kuluncak'da (Malatya) bulunan floritlerin kökenini ortaya konulması amaçlanmıştır. Kuluncak floritlerinin oluşumları yaygın bir şekilde karbonatitler içerisinde bulunmaktadır. Kuluncak floritlerinin NTE dağılımı grafiklerle tanımlanıp jeokimyasal özelikleri araştırılmıştır. Kuluncak Floritleri nadir toprak element içerikleri oldukça zengin bir içerik sunmaktadır. Ortalama NTE 6592,12 ppm dir. Floritlerin Tb/La- Tb/Ca diyagramındaki konumu cevherleşmenin pegmatitik evrede meydana geldiğini göstermektedir. Floritlerin Yüksek Değerlikli Katyonlar (HFS) ve Nadir Toprak Elementler (NTE) bakımından yan kayaçlara göre oldukça yüksektir. Bu da floritin yüksek sıcaklıklarda oluştuğunu göstermektedir. Oluşturulan Sc/Eu - Sr, (La/Yb)n–(Eu/Eup)n, Sr–(Eu/Eup)n, Sc–SREE, (Tb/Yb)n–(La/Yb)n, Tb/Ca–Tb/La diyagramları Kuluncak floritlerinin kökensel yorumlamaları için hazırlanmış ve dağılımları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the origin of fluorites in Kuluncak (Malatya). The formation of Kuluncak fluorites is commonly found in carbonates. The geochemical characteristics of Kuluncak fluorites were investigated by REE distribution graphs. Kuluncak Fluorites presents a very rich content of rare earth elements. The average REE is 6592,12 ppm. The position of the fluorite in the Tb / La-Tb / Ca diagram shows that the mineralization has occurred in the pegmatitic phase. These fluorites are formed under the influence of hydrothermal waters. Higher Cations (HFS) and Rare Earth Elements (REE) are considerably higher than those of sphalerites. This indicates that fluorite is formed at high temperatures. (La / Yb) n, (Eu / Eup) n, Sr- (Eu / Eup) n, Sc-SreE, (Tb / Yb) n- The -Tb / La diagrams are prepared for the originally meanings of the Kuluncak florites and are presented their distributions.