Açık alanda yapılan doğa temelli rekreatif etkinlikler ve destinasyon markalaşması: Ilgaz Dağı Milli Parkı örneği
Nature based outdoor recreative activities and destination branding: Ilgaz Mountain National Park
  1. Tez No: 502489
  2. Yazar: GÖNÜL GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Stres, şehir hayatı ve yoğun çalışma bireyleri açık alanda yapılan doğa temelli etkinliklere teşvik etmektedir. Açık alanda yapılan doğa temelli rekreatif etkinlikler hem turistik hem sportif açıdan bireylere deneyim kazandırmakta, aynı zamanda bu faaliyetlerin yapılmasına uygun olan destinasyonların da ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada açık alanda yapılan doğa temelli rekreatif etkinliklerin yapıldığı Ilgaz Dağı Milli Parkı'na gelen ziyaretçilerin markalaşmış destinasyona ilişkin beklentileri ile Ilgaz Dağı Milli Parkı'nı markalaşmış bir destinasyon olarak değerlendirmeleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada yüz yüze görüşme tekniği yöntemi ile anket uygulanmıştır. Araştırma Ilgaz Dağı Milli Parkı'na gelen ziyaretçileri kapsamaktadır. Çalışma kapsamında anova testi ve t testi yapılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların çoğunluğunun erkek olduğu, yoğunlukla kış mevsiminde geldikleri, Ilgaz Dağı Milli Parkı'na yönelik algılamalarına yönelik sorulara en fazla“kayak”cevabı verdikleri gözlemlenmiştir. Araştırmaya katılan ziyaretçilerin markalaşmış bir destinasyona ilişkin beklenti düzeylerinin, Ilgaz Dağı Milli Parkı'na yönelik değerlendirmelerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Buna bağlı olarak ziyaretçilerin beklentilerinin mevcut durum karşısında daha yüksek olması, Ilgaz Dağı Milli Parkı'nın henüz tam anlamıyla markalaşmış bir destinasyonun sahip olduğu nitelikler bakımından eksikliklerinin olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma sonuçlarından yola çıkılarak Ilgaz Dağı Milli Parkı'na ve çalışmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stress, urban life and busy work encourage individuals to do nature-based outdoor activities. Nature based outdoor recreative activities lead both a touristic and sportive experience for the individuals, besides highlighting the proper destinations for these activities. The aim of this study is to verify if there is a significant difference between the expectations of the visitors concerning a destination brand and their personal assessment of Ilgaz Mountain National Park as a destination for nature based outdoor recreative activities. Face to face interview method was applied to collect data in the study. The scope of the study is the visitors coming to Ilgaz Mountain National Park. ANOVA and t- test were used for this purpose. As a result of the study, it was observed that most of the participants are male, they come especially in winter season and their perception regarding Ilgaz Mountain National Park is“skiing”most. It was found out that the expectation levels of the participants are higher than their assessment of Ilgaz Mountain National Park as a destination brand. Therefore, higher expectations of the visitor comparing the current state of the destination reveal the deficiencies of Ilgaz Mountain National Park as for the complete destination brand features. Suggestions about the study and Ilgaz Mountain National Park were offered with reference to the result of the study.