The impact of foreign direct investment on economic growth by construction sector in Krg-Iraq
Krg-Irak'ta inşaat sektöründeki dogrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyümeye etkisi
  1. Tez No: 502508
  2. Yazar: AYAD HUSSEIN MOHAMMED ALSULAIMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı KRG'de doğrudan yabancı yatırımın (DYY) inşaat sektörüne etkisini incelemektir. Bu çalışmanın temel amacı, çeşitli kaynaklardan doğrudan yabancı yatırım çekmek amacıyla bölge ülkesinde KRY koşullarını analiz etmektir. En büyük yatırımcılar arasında Türkiye, Körfez Devletleri ve ABD'dir. ABD, petrol ve gaz arama alanında en büyük yatırımcı, Türkiye ve Körfez Devletleri ise petrol dışı sektörlerdeki en büyük yatırımcı konumundadır. Bu araştırma niceliksel yaklaşımlar kullanmaktadır. Birincil veriler, resmi makamlardan ve şirketlerin mülakatlarından ve ikincil çeşitli hükümet yayınlarından elde edilmiştir. Bunlar KRG'nin gelecekteki ekonomik kalkınması için çok önemli maddelerdir. Çalışma, evsahipliği yapan ülke perspektifinden, bölgedeki DYY'nin teşvikine ilişkin bazı güçlüklerle karşılaşacaktır. Bu çalışmada, teşviklerle ilgili hükümet politikalarının iyileştirilmesi, doğrudan inşaat sektöründeki doğrudan yabancı yatırımların olumlu etkilerinin en üst düzeye çıkarılması ve ekonomik büyümenin uzun vadeli sürdürülebilirliği için çalışma incelemesi politikası ve koşulları önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the influence of Foreign Direct Investment (FDI) on constructions sector in KRG. The main objective of this study is to analyze the FDI conditions of host country KRG in order to attract FDI from various sources to invest in region. Among the largest investors are Turkey, the Gulf States and the USA. USA has been the largest investor in oil and gas exploration while, Turkey and the Gulf States are the largest investors in non-oil sectors. This research use quantitative approaches. Primary data was generated from officials and companies interviews and secondary was collected from various sources of government publications. These are very important ingredients for future economic development in KRG. The study will face some difficulties from the host country perspective with regard to promotion of FDI in region. The study examinant Policy and conditions recommendations are given in this study in order to improve the government policies regarding incentives, maximization of positive impacts of FDI to constructions sector and long term sustainability of economic growth.