Yaşın Nemipterus randalli (Russell, 1986)'nin yağ asitleri ve element kompozisyonu üzerine etkisi
The impact of age of Nemipterus randalli (Russell, 1986) on changes of the fatty acids and elemental composition
  1. Tez No: 502557
  2. Yazar: NECLA GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN ÖZER, DOÇ. DR. DENİZ AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Mersin Körfezi'nden avlanan Nemipterus randalli'nin yaş ve birey büyüklüğüne bağlı olarak toplam lipit düzeyi, yağ asitleri ve element kompozisyonundaki değişimler belirlenmiştir. En yüksek lipit değeri 3+ yaş grubunda (% 2,85), en düşük değeri ise 2+ yaş grubunda (% 2,75 ) belirlenmiştir. N. randalli'nin her yaş grubu için yüksek çıkan yağ asitleri ise palmitik asit (C16:0), stearik asit (C18:0), oleik asit (C18:1),setoleik asit (C22:1 n11), eikosapentaenoik asit (EPA, C20:5 n3), dokosaheksaenoik asit (DHA, C22:6 n3)'tir. En yüksek palmitik asit düzeyi 3+ yaş grubunda (%20,45);en yüksek stearik asit düzeyi 2+ yaş grubunda (%15,00), en yüksek oleik asit düzeyi 3+ yaş grubunda (%6,47), en yüksek setoleik asit düzeyi 2+ yaş grubunda (%7,13) saptanmıştır. EPA ve DHA ise en yüksek 1+ yaş grubunda sırasıyla %5,49 ve %22,02 olarak belirlenmiştir. Kas dokuda makro elementler(Na, Mg, P, K), iz elementler (Cu, Zn, Fe) ve potansiyel toksik metaller (Cd, Cr, Pb, As) araştırılmıştır. Cr, Cu, Cd ve Pb düzeyleri ise cihazın belirleme limit düzeyinin altında kaldığı için değerlendirilememiştir. Kas doku element düzeyi farklı yaş gruplarına göre büyükten küçüğe sırasıyla K>P>Na>Mg>Ca>Fe>As>Zn olarak değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, changes in total fat content, fatty acids and element composıtıon were determined depending on the age and individual size of Nemipterus randalli caught from the Mersin Bay. The highest fat value was determined in the 3+ age group (2.85%) while the lowest value was found in the 2+ age group (2.75%). Higher fatty acids for each age group of N. randalli are palmitic acid (C16: 0), stearic acid (C18: 0), oleic acid (C18: 1), cetoleic acid (C22: 1 n11), eicosapentaenoic acid (EPA, C20: 5 n3), and docosahexaenoic acid (DHA, C22: 6 n3). The highest palmitic acid level was found in 3+ age group (20.45%) whereas the highest stearic acid level was found in the 2+ age group (15,00%). The highest oleic acid level was observed in the 3+ age group (6,47%) while the highest level of the cetoleic acid was observed in the 2+ age group (7,13%). The highest EPA and DHA were found to be 5.49% and 22.02% in the highest 1+ age group. Respectively Macro elements (Na, Mg, P, K), trace elements (Cu, Zn, Fe) and potentially toxic metals (Cd, Cr, Pb, As) were investigated in muscle tissue and the levels of Cr, Cu, Cd and Pb were not evaluated since their levels were below the detection limit of the device. Muscle tissue element level was changed according to different age groups as K> P> Na> Mg> Ca> Fe> As> Zn, respectively.