The trophic and fishery impact of invasive Nemipterus randalli (Russell, 1986) in the Northeastern Mediterranean Sea
İstilacı Nemipterus randalli (Russell,1986) türünün Kuzeydoğu Akdeniz'deki trofik ve balıkçılık etkisi
- Tez No: 770153
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN, DOÇ. DR. EKİN AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Süveyş Kanalı'nın açılmasından sonra Kızıldeniz'den Akdeniz'e göç eden Lessepsian türlerinin de etkisiyle en çok istila edilen deniz ekosistemlerinden biri Doğu Akdeniz ekosistemidir.Lessepsiyen türlerin yerli türler ve ekosistem üzerindeki etkileri hem pozitif hem de negatif olabilir. Bu çalışmanın amacı; yaygın olarak görülen Lessepsian türü tel kuyruk mercan (Nemipterus randalli) balığının Mersin, Levanten Denizi'ndeki besin ağı ve balıkçılık dinamikleri üzerindeki etkisini ve mevcut ekosistem sağlığını en yaygın kabul edilen besin ağı modellerinden biri olan Ecopath with Ecosim kullanarak değerlendirmektir. Modelde N. randalli ile ilgili on üç fonksiyonel grup oluşturulmuştur. Model, 2019 yılında aylık dip trol örneklemeleri ile toplanan veriler ve literatür verileri kullanılarak modele uygun hale getirilmiştir. N. randalli'nin mide içeriği analiz edilmiştir. Ayrıca, N. randalli'nin diğer türler ve balıkçılık üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için senaryolar uygulanmıştır. Bulgular, Doğu Akdeniz'de N. randalli'nin artan popülasyonunun, ticari olarak sömürülen yerli balık türleri, barbunya, tekir, kırma mercan ve yabani mercan balığını olumsuz etkilediğini gösterdi. Çalışma alanının ekosistemi diğer Doğu Akdeniz modelleri ile ortak özellikler gösterse de coğrafi farklılıkları nedeniyle ekosistem yapısı ve işleyişi bakımından farklılık göstermiştir. Yakın gelecekte Süveyş Kanalı'nın daha da genişletilmesi ve derinleştirilmesine yönelik planlar da dikkate alındığında, Lessepsiyen türlerin artması Doğu Akdeniz için koruma yöntemlerini zorunlu kılmaktadır. N. randalli'nin olumsuz etkilerini azaltmak için Doğu Akdeniz'de tür odaklı balıkçılık ve türün pazarlanmasının teşvik edilmesi alternatif yönetim stratejileri olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean Sea is one of the most invaded marine ecosystems under the impact of Lessepsian species which migrated from the Red Sea to the Mediterranean Sea after the construction of the Suez Canal. The impacts of Lessepsian species on the indigenous fish and fisheries can be both positive and negative. This study aimed to delineate the commonly seen Lessepsian species Randall's threadfin bream (Nemipterus randalli)'s impact on the food web and fishery dynamics besides current ecosystem health in Mersin, Levantine Sea using one of the most widely adopted marine food-web model, Ecopath with Ecosim. Synthetic ecological indicators were used to assess the ecosystem status of the study area. The model included thirteen functional groups that were related to N. randalli either by prey-predator interaction or competition. The model was parameterized using data collected by monthly bottom trawl samplings in 2019 and literature data. N. randalli's stomach contents were analyzed. Scenarios were applied to compare N. randalli's impacts on other species and fishery. The findings highlighted that N. randalli's increasing population in the Eastern Mediterranean Sea negatively affected the commercially exploited native fish species: red mullet, surmullet, common pandora, and axillary seabream. Ecosystem of the study area showed common characteristics with other Eastern Mediterranean regions; however, it differed in ecosystem structure and functioning due to geographical differences. Considering the plans to expand further and deepen the Suez Canal in the near future, the increase in Lessepsian species necessitates the implementation of tailored conservation methods for the Eastern Mediterranean Sea. Targeted fisheries exploitation and incentives of marketing of N. randalli are alternative management strategies that can be recommended in the Eastern Mediterranean Sea to reduce the negative effects of the species.