Çinko noksanlığının değişik ekmeklik ve makarnalık buğday genotiplerinde büyüme ve çinko mobilize edici kök salgıları (fitosideroforlar) üzerine etkisi
  1. Tez No: 50257
  2. Yazar: NERMİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ill ÖZ Bu çalışmada Çinko (Zn) noksanlığı koşullarında genotiplerin dayanıklılığı ile fitosiderofor salgılama kapasitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaç edinilmiştir. Denemede 6 ekmeklik buğday (Kıraç-66, Gerek- 79, Aroona, ES 91-12, ES- 14 ve Kırkpınar) ve 4 makarnalık buğday (BDMM-19, Kunduru, 1149, Kızıltan-91, ve Durati) genotipi kullanılarak, besin çözeltisinde, 20 günlük büyüme boyunca değişik Zn uygulamalarının genotiplerin fitosiderofor salgılaması düzeyine etkileri araştırılmıştır. Kullanılan ekmeklik genotiplerin, makarnalık genotiplere göre Zn noksanlığına dayanıklılığı yüksek bulunmuştur. Makarnalık buğdaylar Zn noksanlığı koşullarında çok hızlı ve şiddetli bir biçimde yapraklarda nekrotik (ölü doku) lekeler gösterirken ve boyuna büyüme sınırlanırken, ekmeklik buğdaylarda bu belirtiler daha geç ve hafif çıkmıştır. Yeterli düzeyde Zn uygulandığında tüm genotiplerin fitosiderofor salgılaması çok düşük olup 1 jj.mol/32 bitki/ 3 saat düzeyinde olduğu görülmüştür. Çinko noksanlığı koşulları altında fitosiderofor salgısı ekmeklik çeşitlerde 7 (imol/32 bitki/ 3 saat düzeyine kadar artış göstermiştir. Ancak, ekmeklik çeşitlerle kıyaslandığında makarnalık çeşitlerde fitosiderofor salgılaması çok düşük oranlarda kalmıştır. Sonuçlar denemelere konu olan genotiplerin Zn noksanlığına karşı gösterdikleri dayanıklılığın derecesi ile bu genotiplerin fitosiderofor salgılama kapasiteleri arasında çok yakın bir ilişkinin olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, various wheat genotypes with different resistance to Zn deficiency are investigated for their capacity to release phytosiderophores. Six bread wheat (Kıraç-86, Gerek- 79, ES 91-12, ES- 14 and kırkpınar) and four your durum wheat (BDMM- 19, Kunduru- 1 149, Kızıltan-91 and Durati) genotypes were grown under controlled environmental conditions in nutrient solution for 20 days in order to study the effect of zinc nutritional status on the rate of phytosiderophores. Visiual leaf symptoms of Zn deficiency such as development of necrotic lesions on leaves and restriction in shoot elongation were seen first and severely in the durum wheat genotypes. The bread wheat genotypes generally, responded to Zn deficincy more resistant than the durum wheat genotypes. In all genotypes with the well Zn supply rate of phytosidorophore release was very low and didn't exceed more than 1 p.mol/32 plants“ 3h~ However, under Zn deficiency release of phytosiderophores was enhanced in bread wheat genotypes upto 7 jxmol/32 plant”3 h" in contrast to bread wheat genotypes, phytosiderophore release among the durum wheats, genotypes remained at a very low rate. The results presented have shown that the degree of resistance to Zn deficiency of the wheat genotypes positively correlated with the capacity of the genotypes to release Zn mobilizing phytosiderophores from the roots.