Türkiye turizm sektöründe girişimciliğe ilişkin politikalar ve temel sorunlar: İstanbul'daki küçük ve orta ölçekli otel işletmeleri üzerine bir uygulama
Policies and fundemantal issues related to entrepreneurship in tourism sector of Turkey: The case of small and medium sized enterprises in İstanbul
  1. Tez No: 502584
  2. Yazar: SEVİNÇ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmanın amacı küçük ve orta ölçekli otel işletme sahiplerinin girişimcilik faaliyetinde bulunmaları sürecinde karşılaştıkları sorun ve engellerin, beklentilerin, fırsatların ve stratejilerin neler olduklarını belirlemek ve somut bilgiler ışığında girişimcilik sürecini ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul'da faaliyet gösteren 28 küçük ve orta ölçekli otel işletmesi sahibi/yöneticisi ile yüz yüze görüşülmesi suretiyle bilgiler elde edilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşacak şekilde hazırlanmıştır. Birinci bölümde girişimcilik ile ilgili kavramsal çerçeve çizilmiş ve girişimcilik süreci açıklanmıştır. İkinci bölümde turizm girişimciliği ve küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) kavramları anlatılmış ve KOBİ otelleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise yöneticiler ile yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler deşifre edilerek yazıya dökülmüş, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik analiz çerçevesinde temalar altında toplanmış ve son olarak literatürle desteklenmiştir. Araştırma sonucunda, girişimcilerin izledikleri süreç ortaya koyulmuştur. Sürecin üç aşamadan oluştuğu gözlemlenmiştir. İlk aşama olan girişimciliğe karar verme aşamasında, üç etken ön plana çıkmıştır. Bunlar bireysel etkenler, motivasyon ve sermaye kaynağıdır. İkinci aşama olan işletme faaliyet sürecinde dört unsur söz konusudur. Bunlar: sorun ve engeller, devletten beklentiler, fırsatlar ve son unsur olarak stratejilerdir. İşletme açısından sonuç olan son aşamada ise girişimcilerin başarı ve başarısızlık faktörleri belirlenmiştir. Ortaya çıkan girişimcilik süreci, KOBİ otellerinin teorik bilgilere nazaran uygulamada çok farklı durumlarla karşılaştıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the problems and obstacles, expectations, opportunities and strategies which are encountered during the entrepreneurial activity of small and medium-sized hotel business owners, and to reveal the entrepreneurial process in the light of tangible data. In line with this purpose, 28 small and medium-sized hotel management owners/managers operating in Istanbul were interviewed and data was obtained through face-to-face interviews. The study was prepared in three sections. In the first one, conceptual framework about entrepreneurship is drawn and entrepreneurship process is explained. In the second part, the concepts of tourism entrepreneurship and small and medium-sized enterprises (SMEs) are explained and SME hotels are emphasized. In the last section, the data obtained as a result of interviews with the managers were deciphered, then transcripted and collected under themes, within the framework of phenomenological analysis, which is one of the qualitative research methods and finally supported with literature. As a result of the research, the process that the entrepreneurs followed was put forward. It is observed that, the process occurs in three stages. Three factors are at the forefront in deciding the first stage of entrepreneurship. These are individual factors, motivation and capital resources. In the second stage, the business process, there are four elements. These are: problems and obstacles, expectations from the state, opportunities and as the last element, strategies. In the final stage, which is the result of the operation, the success and failure factors of the entrepreneurship are determined. The emerging entrepreneurship process has shown that SME hotels meet very different situations in practice compared to theoretical knowledge.