Eğitim sektöründe gençlerin iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyi ve bu düzeyi etkileyen faktörler
The information level of young people in the education sector about business health and safety and the factors affecting this
  1. Tez No: 502605
  2. Yazar: MERVE KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EJDER TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitim sektöründeki gençlerin iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeylerinin tespit edilmesi ve bu düzeyi etkileyen faktörlerin ortaya konmasıdır. Bu amaçla ise Mersin il sınırı içerisinde Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Tarsus ve Erdemli ilçelerinde bulunan bazı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören öğrenciler arasından rastgele yöntemle seçilmiş 400 katılımcıya İSG bilgi düzeyi ile ilgili anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların, bir işin sağlıklı ve güvenli şartlarda yapılmasının teorik ve pratik eğitimlerle mümkün olacağını düşündükleri, Türkiye'deki iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılan çalışmalardan haberdar oldukları tespit edilmiştir. Buna karşın katılımcıların yaklaşık yarısı bulundukları yerde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin bir ihlal olması durumunda yapılması gerekenleri ve kanuni haklarını bilmediklerini ve bir iş kazası veya meslek hastalığı yaşanması halinde okulda gerekli ve yeterli müdahalenin yapılamayacağını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of occupational health and safety knowledge of young people in the education sector and to identify the factors that affect it. For this purpose, a questionnaire about the level of IGS information was made to 400 participants who were randomly selected among the students in some vocational and technical Anatolian High Schools located in the provinces of Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Tarsus and Erdemli within the province of Mersin. As a result of the research, it was determined that the participants thought that it was possible to carry out a job on healthy and safe conditions with theoretical and practical training, and they were aware of the studies related to occupational health and safety in. On the other hand, about half of the participants think that they do not know what to do and their legal rights in case of a violation of occupational health and safety at their place and that necessary and sufficient intervention cannot be done in school if there is a work accident or occupational disease.