Kamu ve özel sektörde çalışan hemşirelerin hastanelerde hasta güvenliği kültürüne ilişkin algıları
Perceptions of patient safety culture between nurses working in public and private hospitals
  1. Tez No: 502609
  2. Yazar: NURSEL ASILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızın amacı; kamu ve özel hastanede çalışan hemşirelerin hasta güvenliği kültürüne ilişkin algılarını değerlendirmektir. Çalışmamız, İstanbul'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir kamu hastanesi ve bir özel hastanede çalışan hemşirelere, Mart-Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılan tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte bir araştırmadır. Araştırmaya, kamu hastanesi ve özel hastanede en az 1 yıldır çalışan, oryantasyon eğitimini tamamlamış, araştırmaya katılmaya gönüllü toplam 274 kişi katılmıştır. Araştırma verileri; araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik özellikleri içeren bir anket ve Türkmen ve ark. (2011) tarafından hastanelerde hasta güvenliği kültürünü belirlemeye yönelik geliştirilen“Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS-22 programı kullanılarak, %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde analiz edilmiştir. Değişkenlerin tanımlayıcı istatistikleri yapılmış, t testi, Mann Whitney U testi, tek faktörlü varyans analizi (One Way ANOVA), Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Hemşirelerin hasta güvenliğine ilişkin bulguları incelendiğinde, %95,6'sının hasta güvenliği konusunda eğitim aldıkları belirlenmiştir. Ölçekten alınan en yüksek puan ortalaması“Çalışanların Eğitimi”alt boyutunda 3,00±0,44 olarak bulunmuştur. Araştırmamızın sonuçlarına göre günlük bakılan hasta sayısının ve haftalık çalışma saatinin artmasının hasta güvenliğini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Mesleklerinden ve bölümlerinden memnun olan hemşirelerin hasta güvenliği puan ortalamalarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Hastaneler arasında hasta güvenliği kültürü puan ortalamaları açısından fark bulunmuştur. Hasta güvenliği kültürüne yönelik kurumlar arası kıyaslamaların daha fazla yapılması sağlanarak eksik/geliştirilmesi gereken alanlarda çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is that perception of patient safety culture between nurses working in public and private hospitals is evaluated. It is a descriptive and comparative research that conducting among nurses working in public and private hospitals which are related to Health Ministry in İstanbul between March and May 2016. Total of 274 volunteer nurses working at least 1 year, completed the orientation training have been paticipated in this study. The research data has been collected with using a questionnaire containing demographic characteristics prepared by researchers and“Patient Safety Culture Scale”which is prepared by Türkmen et al. (2011). The data has been analysed at 95% confidence intervals and 5% significance level in SPSS-22 software programme. Descriptive statistics of the variables has been done, t-test, Mann Whitney U test, One Way ANOVA and Kruskal Wallis tests have been applied. As a result of finding examinations related to patient safety, it has been detected that 95,6% of nurses has been completed their training. The highest mean score obtained from the scale as lower size“Training of employees”has been found 3.00 ± 0.44. According to results of our study, the number of patients seen in daily and weekly working hours increase represents that the negative impact on patient safety. It is determinated that the nurses who are satisfied with their professions and sections have higher than the average score of patient safety. It is found significance difference between hospitals in terms of average score of patient safety culture. It is recommended that making more comparisons between institutions for patient safety culture, lacking or need of improvement areas should be done in the field of study.