Hastanelerde çalışan hemşirelerin olumlu iş ortamına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Defining the views on positive work atmosphere of the nurses working in the hospitals
- Tez No: 203416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalõşma, İstanbul ili Avrupa bölgesinde yer alan 200 yatak ve üzeri kapasitede birkamu ve bir özel sektöre ait hastanelerde çalõşan hemşirelerin çalõşma ortamõnõbiçimlendiren faktörlerle, olumlu iş ortamlarõnõn özelliklerine ilişkin görüşlerinibelirlemek amacõna göre tanõmlayõcõ, bir çalõşma olarak planlanmõştõr.Araştõrmanõn evreni, İstanbul ili Avrupa bölgesinde yer alan 200 yatak ve üzerikapasitede bir kamu ve bir özel sektöre ait hastanelerde çalõşan hemşirelerden (N=640)oluşturulmuştur. Araştõrmada örneklem seçimine gidilmeden evrenin tümüne ulaşõlmasõhedeflenmiştir. Araştõrmanõn verileri, araştõrmacõ tarafõndan literatür õşõğõnda hazõrlanananket formu ile örneklem grubuna alõnan hastanelerde çalõşan ve araştõrmaya katõlan298 hemşirenin görüşleri alõnarak oluşturulmuştur. Verilerin istatistiksel analizinde,oneway anova testi, students t testi, ortalama, standart sapma, frekans ve ki-kare testikullanõlmõştõr.
Özet (Çeviri)
This study is planned as a descritive for defining the views about the features ofpositive work atmosphere and the factors that form the work atmosphere of the nursesworking in the hospitals which have 200 beds and over capacity and which belonging toa public and a private sectors in Europe side in Istanbul.The universe of research is composed from the nurses working in the hospitals whichhave 200 beds and over capacity and which belonging to a public and a private sector inEurope side in İstanbul. Reaching to all the universe is targeted before going to choosesample at the research.