Kamu ve özel sektörde çalışan hemşirelerde örgütsel stres düzeyi ve hemşire-hemşire iş birliğinin belirlenmesi
Determination of organizational stress and nurse-nursing association in nurses working in public and private sector
  1. Tez No: 650585
  2. Yazar: ÇİĞDEM GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, kamu ve özel sektörde çalışan hemşirelerin örgütsel destek düzeylerinin ve hemşire-hemşire iş birliğinin arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın evrenini, Nisan-Temmuz 2019 tarihleri arasında Türkiye'deki kamu ve özel sektör hastanelerinde en az 6 aydır hemşire olarak çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise, Hemşire-Hemşire İşbirliği Ölçeği madde sayısının en az 10 katı olacak şekilde 250 hemşire olarak belirlenmiş, araştırma 317 hemşire ile tamamlanmıştır. Veriler,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Örgütsel Stres Ölçeği”ve ''Hemşire-Hemşire İşbirliği Ölçeği" ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzde hesaplamaları, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Dunn's testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %81,7'sinin kamu kurumlarında çalıştığı, %49,8'inin 11 yıldan fazla yıldır meslekte olduğu, %29'unun 1-5 yıldır kurumda çalıştığı ve %31,2'sinin idari görevinin olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin %54,6'sının haftalık çalışma saatinin 45 saat ve altında olduğu ve %37,5'inin ayda 6-10 nöbet tuttuğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin %67,2'sinin mesleğini sevdiği, %56,8'inin mesleğini isteyerek seçtiği, %59'unun imkânı olsa mesleğini değiştireceği, %71,3'ünün en az bir kere bir hemşire tarafından mobinge maruz kaldığı ve %51,1'inin hemşireler arasında işbirliği olmadığını düşündüğü tespit edilmiştir. Hemşirelerin Örgütsel Stres Ölçeği (ÖSÖ) toplam puan ortalaması 43,17±6,28 ve Hemşire Hemşire İş Birliği Ölçeği (HHİBÖ) toplam puan ortalaması 74,75±9,25 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the organizational support levels of nurses working in the public and private sectors and the relationship between nurse-nurse cooperation. The universe of this descriptive study, between April-July 2019 is at least 6 months in public and private hospitals in Turkey has created nurses working as a nurse. The sample of the study was determined as 250 nurses with at least 10 times the number of items of Nurse-Nurse Cooperation Scale, and the study was completed with 317 nurses. The data were obtained by using“Introductory Characteristics Form”,“Organizational Stress Scale”and“Nurse-Nurse Cooperation Scale”. In the evaluation of the data, number and percentage calculations, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Dunn's test were used. It was determined that 81.7% of the nurses participating in the study worked in public institutions, 49.8% had been in the profession for more than 11 years, 29% had been working in the institution for 1-5 years and 31.2% had administrative duties. It has been determined that 54.6% of the nurses are 45 hours and less than the weekly working hours and 37.5% of them have 6-10 seizures per month. 67.2% of the nurses participating in the study loved their profession and 56.8% of them wanted their profession. it was determined that 59% of them would change their profession if possible, 71.3% of them were exposed to mobing by a nurse at least once and 51.1% thought that there was no cooperation between nurses.The total score average of the Nurses' Organizational Stress Scale (PSS) was 43.17 ± 6.28, and the Nurse-Nurse Cooperation Scale (HIBS) total score was 74.75 ± 9.25.